Hindistan Vizesi İşlemleri

Hindistan seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeye olan yolculukları öncesi Hindistan vizesi almaları gerekecektir. Türkiye vatandaşlarının Hindistan vizesi almaları zorunlu olurken sadece Türkiye diplomatik pasaportu olan başvuru sahipleri Hindistan vize işlemlerinden muaftır. Türkiye hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport olan Hindistan vize başvuru sahibi kişiler ise Hindistan vize işlemlerinde bulunmaları gereklidir.

Hindistan Konsolosluğu’nun Hindistan vizesi için parmak izi uygulaması bulunurken, Hindistan vize işlemleri için başvurular şahsen yapılmalıdır.

Hindistan vize başvuru formu online olarak doldurulan bir formdur, Hindistan Konsolosluğunun konu ile ilgili internet üzerinde bulunan sisteminde Hindistan vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır.

Hindistan vize başvuru işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlar son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı ve seyahat bitim tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır.

Hindistan vizesi, Hindistan Konsolosluğu’nun işlemlerinizi onaylamasıyla birlikte başlamaktadır. Hindistan vizesi bu ülkeye giriş tarihinizde değil, vizenizin alındığı tarih itibariyle başlayacaktır.

Hindistan’da kalış süreniz 6 aydan daha fazla bir süreyi kapsayabilir fakat Hindistan’da kalış süreniz maksimum 6 ay ile sınırlıdır. Hindistan seyahati süresince vize süresi yetersiz gelmesi halinde ise gümrük kapılarında hizmet vermekte olan göçmenlik bürosuna bilet rezervasyonları ile birlikte giderek Hindistan Büyükelçiliğine ve Hindistan Konsolosluğuna gereksinim olmadan Hindistan vizenizi 2 ya da 3 girişli vize olarak revize edebilirsiniz

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Vize Başvuru

Hindistan vize başvuruları için Hindistan Konsolosluğu’na şahsi başvurular yapılabilirken, Hindistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten danışmanlık kurumları aracılığıyla Hindistan vize başvurusu yapılabilecektir. Hindistan vize başvuruları için eksiksiz ve güncel evraklarla, Hindistan vize ücretini ödeyerek ve Hindistan vize uyum koşullarını eksiksiz olma koşuluyla yerine getirerek Hindistan vizesi başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hindistan vizesinin çıkma süresi 5 iş günüdür.

 

Hindistan vizesi işlemleri

 

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Vize Başvuru Formu

Hindistan vize başvuru formuHindistan vizesi işlemlerinizin en önemli bölümlerinden birini oluşturmaktadır. Hindistan vize başvuru formu online olarak internet üzerinden doldurulurken, Hindistan Konsolosluğunun konu ile ilgili olan web adresini kullanarak Hindistan vize başvuru formunu doldurabilirsiniz. Hindistan vize başvuru formu İngilizce ve eksiksiz olarak doldurmalı, doldurma işleminin bitmesi ile konfirme edilmiş çıktısı alınarak Hindistan vize evrakları arasında bulundurulmalıdır.

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hindistan vizesi için gerekli belgeler tercih edilen Hindistan vize kategorisine göre değişmektedir. Hindistan ticari vize evrakları, Hindistan turist vizesi evrakları, Hindistan aile ziyareti vizesi evrakları birbirleri ile farklı içerikleri olan evraklardır. Bu web sitesinin Hindistan turistik vize, Hindistan ticari vize, Hindistan aile ziyareti vizesi kısımlarını kullanarak seçecek olduğunuz Hindistan vize türü evraklarını öğrenebilirsiniz.

 

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular  

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan vizesi, vize prosedürlerinin normal seyrinde ilerlemesi halinde maksimum 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda Hindistan Konsolosluğu, vize başvurularının değerlendirilmesi için ek sürelere ihtiyaç duyarken bu durum Hindistan vizesinin kaç günde çıkacağını belirsizleştirecektir. Yine aynı şekilde Hindistan vize evraklarınızın tamamlanma süreside Hindistan vizesinin kaç günde çıkacağını belirlemektedir. Hindistan vize başvuru işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi halinde 5 iş günü içerisinde Hindistan vizesi alınabilir.

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Vize İstiyor mu?

Hindistan, Türkiye’ye vize uygulaması bulunan ülkelerden biridir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hindistan seyahatleri öncesi Hindistan vizesi almaları gerekirken sadece diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü geçmeme ön koşulu ile Hindistan vizesi almalarına gerek yoktur.

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Hindistan vizesi için fotoğraf ölçüsü 35x45 mm ölçülerinde olması gerekmektedir. Hindistan vizesi işlemleri için biometrik ve vesikalık fotoğraflar kullanılabilirken, Hindistan vize işlemlerinde kullanılacak olan fotoğraflar beyaz fon önü olup kişinin güncel halini göstermelidir.

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Vize Ücreti

Hindistan vize ücreti seçilecek olan Hindistan vize kategorisine, kısa ve uzun süreli Hindistan vize süresine göre değişecektir. Hindistan vize ücretlerini Hindistan Konsolosluğu veya Hindistan vizesi için danışmanlık eden kurumlar aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Hindistan vize ücretleri, Türkiye Hindistan Başkonsolosluğu ve Türkiye Hindistan Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hindistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Değildir!