Hindistan Turistik Vize Hakkında

Hindistan Turistik Vize için Gerekli Evrak ve Belgeler

 

Pasaport

Hindistan Turistik vize işlem başvurularında, ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Ayrıca Hindistan Turistik vizesi başvuru işlemi öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin başvurulan tarihten ileriye doğru en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta, Hindistan Turistik vizesinin basılacağı en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yeni bir pasaportla yapılması önerilir. Hasarlı pasaportlarla yapılan Hindistan Turistik vize başvuruları, Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportun ilk 2 sayfasının, pasaporttaki imza ve vizelerin bulunduğu bölümlerin fotokopileri başvuru dosyasının içinde yer almalıdır. 


Hindistan Vizesi Başvuru

Hindistan Vize Başvuru Formu istenilen bilgilerin detaylı bir şekilde, İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Hindistan Vize Başvuru Formu’nun eksiksiz doldurulma işleminin ardından vize başvuru sahibinin güncel bir fotoğrafının yüklenmesi ile başvuru tamamlanır. Doldurulan formda yazım hatası ya da sunulan belgelerdeki bilgilere göre doldurulmamış başvurular Hindistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmeyebilir.


Hindistan Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Hindistan Turistik vize başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması gerekir. Fotoğraf 5x5 cm ölçülerinde, Hindistan Turistik vize başvuru sahibinin güncel ( 6 aydan daha yeni) halini temsil eden, arka fonu beyaz olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen göstermelidir. Dini gerekçelerle istisnalar yapılabilir ancak bu durumda da gözlerin önü kapalı olmamalıdır. Online form doldurulduktan sonra son aşamada bu özelliklere sahip fotoğrafınızı sisteme yüklemeniz istenmektedir. 


İkametgah Belgesi ya da Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Hindistan Turistik vize işlemleri başvurusunda bulunacak kişinin yerleşim yeri ve detaylı adresini belirten güncel tarihli İkametgah Belgesi ya da adına kayıtlı elektrik, su, doğalgaz faturası ibraz edilmelidir. Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisini de beraberinde sunması talep edilmektedir. 


Finansal Durumu Gösteren Evraklar

Hindistan Turistik vizesi işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını belgeleyen evrakları sunması beklenmektedir.

Hindistan Turistik vize işlemleri müracaatında bulunan şahsa ait  şahsi/şirketin Banka Hesap Dökümü: güncel tarihli, son 3 aya ait, 1 haftalık seyahat için en az 2500 TL bakiyeli olmalı; Banka hesap dökümü banka yetkilisinin ıslak imzasını, kaşesi ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalı.

Varsa, Türkiye’de veya Avrupa’daki gayrimenkul belgeleri (tapu ve ruhsat fotokopileri)


Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Hindistan Turistik Vize İşlemleri için başvuru yapan kişinin Hindistan seyahati foto haber çekimi ya da belgesel çekimi için ise; çalıştığı medya kuruluşundan ziyaret amacının sebebini açıklayıcı bir yazı sunulmalıdır. - Gazetecinin akreditasyon Kart fotokopisi ya da Basın Kartı. – Fotoğrafçı /Kameramanın seyahati sırasında yanında götüreceği Ekipmanın Listesi.

– Belgesel/Film Yönetmenleri ise; belgeselin içeriğini, ekibini, çekim programının detayları açıklanmalı.

Hindistan’da otel konaklamasına ait rezervasyon teyidi ve/veya seyahat planını gösterir belgeler:
- Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. 

Hindistan Turist Vizesi ile Hindistan’a giriş yapan kişilerin Hindistan’a girişinden sonra yakın ülkelere seyahatleri olması ve tekrar Hindistan’a dönüşlerini gerektiren bir programları olması halinde; detaylı yolculuk programlarını ve bilet rezervasyonlarını Hindistan Büyükelçiliği/ Konsolosluğu’na belgelemeleri şartıyla çok girişli Hindistan Turistik vize talebinde bulunabilirler.


Hindistan Gümrük Kapılarında görevli Göçmenlik Bürosu yetkilileri de ihtiyaç anında Elçilik yetkililerinin yerine acil durumun belgelenmesi koşulu ile çok girişli Turistik vize verme yetkisine sahiptir.

 

Hindistan Turistik Vize Başvurusu ile İlgili Uyarılar:


Hindistan’daki bir okula eğitim amaçlı kabul edildiyse; Kurum Kabul Belgesi (Bonafide Certificate). Öğrenci adına açılmış $1500 bakiyeli Banka Hesabı Döküm fotokopisi. Seyahate sponsor olan 1. dereceden akrabanın seyahatin masraflarını karşıladığına dair belge /maaş bordrosu sunulmalıdır. Ayrıca ebeveynlere ait finansal ve mesleki durumlarını ibraz eden belgeler sunulmalı. Öğrenci 18 yaşından küçük ise; ebeveynlerinin pasaport fotokopileri ve  ebeveynden alınmış İzin Belgesi (Sakıncasızlık Belgesi- No Objection Certificate)

Hindistan Turistik Vize başvurusu yapan Kişi T.C. İkamet İzni sahibi Göçmen ise; T.C. Oturma İzni Belgesi’nin fotokopisi gereklidir. 

 

Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Turistik Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

 

1- Hindistan turistik vizesi alabilmem için en önemli evrak hangisidir?

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vizesi başvurusu için diğer ülkelerden farklı olarak mutlaka Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış ikametgah talep etmektedir. Muhtarlıktan alınmış olan ikametgahları kabul etmemektedir.

2- Hindistan turistik vize başvurusu yapmak için Booking’ten herhangi bir ödeme yapmadan göstermelik olarak rezervasyon yaptım ve sonra rezervasyonumu iptal ettim. Konsolosluk bana vize verir mi?

- Hindistan Konsolosluğu’na gerçek olmayan bilgiler veya beyanlarla başvuru yaparsanız tespit edilmesi durumunda vize başvurunuz reddedilebilmektedir. Konaklayacağınız yer ile ilgili yalan beyanda bulunduğunuz için uzun bir süre boyunca Hindistan vizesi alamayabilirsiniz.

3- Hindistan turistik vizesine Şahsen başvurmam gerekiyor mu?

Hindistan vize başvuruları için parmak izi bilgilerinizin beyanı zorunludur. Başvuranların Hindistan turistik vize başvuruları sırasında ilgili konsoloslukta hazır bulunması istenmektedir. 70 yaş üzeri Hindistan Turistik vize başvuru sahiplerinin parmak izi randevusuna gelmesine ise gerek bulunmamaktadır.

4- Hindistan vizesi için parmak izi randevusuna hangi konsoloslukta girilmesi gerekiyor?

- Hindistan turistik vizesi başvurusu online olarak yapıldıktan sonra sistem tarafından randevu alınarak hazırlanması gereken evraklarla birlikte parmak izi randevusuna gidilmesi gerekmektedir. Bu randevuya Bursa, Çanakkale, Aydın, Balıkesir, Denizli, Edirne, Kocaeli, Manisa, Muğla, İstanbul, Kırklareli, Sakarya, ve Yalova ve Tekirdağ’da ikamet eden kişiler İstanbul’daki Hindistan Konsolosluğu’nda, diğer illerde ikamet eden kişiler ise Ankara Hindistan Büyükelçiliği’nde şahsen katılmanız istenmektedir.

5- Hindistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

- Hindistan vizesi, İstanbul Hindistan Konsolosluğu veya Ankara Hindistan Büyükelçiliği’nde gireceğiniz parmak izi randevusuyla aynı gün veya bir ertesi gün çıkabilmektedir. Bu süreler tamamen Hindistan Konsolosluğu’na bağlıdır ve konsolosluğa bağlı olarak değiştirilebilir.

6- Hindistan Turistik Vizesi Çok Girişli midir? Hindistan’da en fazla kaç ay kalabilirim?

- Hindistan turistik vizesi Hindistan Konsolosluğu tarafından genellikle tek girişli olarak verilebilmektedir. Vizeniz ile başlangıç tarihinden itibaren 3 ay boyunca Hindistan’da kalabilirsiniz. Bazı özel durumlar ve ticari ziyaretler amacıyla Hindistan’ı ziyaret edecek olan kişilere çok girişli ve 6 ay geçerli Hindistan vizesi de verilebilmektedir. Ancak bu vize ile de Hindistan’da en fazla 3 boyunca kalabilirsiniz.

7- Geçerli Hindistan vizesi olan pasaportumu kaybettim, ne yapmalıyım?

- Geçerli Hindistan vizenizin bulunduğu pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda vizeniz geçersiz hale gelecektir. Bu nedenle pasaport çıkarıp yeniden Hindistan vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

8-  Bu web sitesi aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Hindistan Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

- Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. Hindistankonsoloslugu.com web sitesinin, Hindistan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

9- İlk defa Hindistan vizesi başvurusu yaptığımda en fazla kaç aylık Hindistan vizesi alabilirim?

-  Hindistan vizesi için yapacağınız tüm başvurularda vizenizin onaylanıp onaylanmayacağını ve süresini belirlemeye yetkili tek kurum Hindistan Konsolosluğu’dur. Ancak Hindistan turistik vizesi genellikle 3 aylık olarak verilmektedir. Kaçıncı kez Hindistan turistik vizesi başvurusu yaptığınızın bir önemi yoktur. Şartları Hindistan Konsolosluğu tarafından belirlenen bazı özel durumlarda ve Hindistan ticari vizelerinde bu süre daha uzun olabilmektedir.

10- Hindistan vizesi başvurusu yapılabilmesi için pasaport süresi ne kadar olmalıdır?

- Hindistan Konsolosluğu, Hindistan seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli bir pasaportla yapılan başvuruları kabul etmektedir. Bu süreden daha kısa süre ile geçerliliği olan bir pasaportla yapacağınız başvuru kabul edilmeyebilir.

11- Hindistan konsolosluğu benden ek evrak isteyebilir mi?

Hindistan Konsolosluğu sizden ek evrak veya bilgi talebinde bulunabilir. Ek evrak talebi genellikle parmak izi için ilgili konsolosluğa gittiğiniz gün evraklarınızı teslim ettiğinizde tarafınıza iletilir. İstenilen evrakı o gün içinde Hindistan Konsolosluğuna teslim etmeniz gerekmektedir.

12- Hindistan vize ücreti 2017

- Hindistan vize ücreti Hindistan’a yapacağınız seyahatin amacına uygun olarak belirlenecek vize türüne göre farklılık göstermektedir.

 

 

Hindistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: cgiistanbul.org