Hindistan Hakkında Bilgi

Hindistan Hakkında Bilgi

Bir güney Asya ülkesidir Hindistan. Hint Okyanusu, Umman Denizi, Bengal Körfezi, Pakistan ve Çin Halk Cumhuriyeti Hindistan komşu ülkelerini oluştururken, Hindistan toprakları yeryüzünün en büyük 7. coğrafi alanıdır. Hindistan, Çin'in ardından ise dünyanın en kalabalık 2. ülkesidir. İstatistiki bilgilere göre, kısa bir sürede dünyanın en kalabalık ülkesi olmaya aday tek ülke olarak gösterilir. Hindistan ekonomisi son yıllarda yapılan önemli ekonomik reform ve hamlelerle büyük bir ivme kazanmış Hindistan ekonomisi dünya üzerinde en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur. Bombay, Kalküta, Ahmedabad, Madras, Bangalore, Delhi, Jodhpur, Bhopol, Menharpur, Nagpur, Srinagar kentleri ise Hindistan sanayisi için önemli üretim merkezleridir. İmalat ve madencilik Hindistan ekonomisinin temel dinamiğidir. Petro kimya, demir filizi üretimi, kömür rezervi ve petrol rezervi Hindistan üretim ve zengin tabi kaynaklarının başlıcaları arasında yer alırken aynı zamanda dünya demir rezervlerinin %25 ine, mika rezervlerinin %80 ine tek başına Hindistan sahiptir. Aynı zamanda Hindistan Boksit rezervleri olarak dünyada 2. Manganez 'de ise dünyanın 3. büyük rezervlerine sahiptir. Hindistan yer altı kaynakları bakımından son derece zengin ve şanslı bir konumdadır, sanayileşme her geçen yıl gelişme gösterirken Hindistan halkının halen büyük kısmı tarımla uğraşmaktadır. Hindistan tarım hayatı ülke halkı için önemli bir gelir kaynağı oluştururken Hindistan topraklarının yarısı tarım arazisi olarak kullanılır. Kutsal Ganj nehrinin suladığı Ganj ovası son derece önemli bir tarım bölgesi olurken verimli ve yıl boyunca ekime müsait bir ortam hazırlar. Yetiştirilen tarım ürünlerinin %80 ini tahıllar oluşturmakta pirinç ve şekerkamışı yine Hindistan tarım ürünleri arasında en fazla yetiştirilen ürünler arasında bulunmaktadır. Çay, susam, mercimek, yer fıstığı ve nohut üretiminde dünya 'da 1. Pirinç, şeker kamışı, soğan keneotu ve hint keneviri üretiminde ise Hindistan dünyada 2.dir

Hindistan tarihinde önemli yer tutan tarihi ticaret yolları ise ülkenin önemli bir konuma sahip olduğunun göstergesidir. Ticaretin, alışveriş 'in önemli bir tarihsel noktasıdır Hindistan. Hindistan bugün bile, dünya yazılım fabrikasıdır. Dünya üzerinde birçok yazılım şirketine Hindistan ev sahipliği yapar.

Böylesine güçlü bir ekonomik geçmişe sahip olan Hindistan aynı zaman da uygarlığı, medeniyetiyle bir benzeri daha olmayan nevi şahsına münhasır bir ülkedir. Öyle ki koskoca, farklı bir dünyadır. Tasavvur edilemeyecek bir kültürle, yaşamla karşılaşmaya hazır olanlar için bambaşka bir olanak sunar Hindistan. Hindistan kültürü, Hindistan tarihi, Hindistan mutfağı, Hindistan yaşamı ziyaretçileri için sonsuz derece de vaat kârdır. Söz gelimi Hindistan bitki örtüsü ve tabii kaynaklar bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Ülke topraklarının yüzde 22'sini ormanlar oluştururken, Hindistan'ın balta girmemiş ormanlarında dünyanın başka yerinde göremeyeceğiniz canlılar, hayvan türleri görülebilecektir. Her çeşit vahşi hayvanlar, nesli tükenmek üzere olan kuş türleri ve dünya üzerine nadir görülen hayvan türleri bile Hindistan ormanlarında yaşamlarını sürdürmektedir. Yaz ayları yani haziran ve eylül arası olan kısımda ise, muson yağmurları görülür. Yine Ganj nehri Hindistan için özel bir anlam taşırken Ganj nehrinin beslediği, Ganj ovası ülkenin en verimli topraklarını oluşturur. Ganj deltası ise dünya üzerindeki belki de en fazla canlı çeşitliliğini ağırlar. Coğrafi güzelliği ve özelliği sadece bunla sınırlı olmayan ülkede Himalaya'lar bölgesi Tibet yaylasını Hindistan'dan ayırmaktadır. Himalayalar bölgesinin en yüksek noktasını ise dünya üzerinde adı en çok duyulmuş Everest tepesi oluşturur.

Hindistan mistik ve gizemli bir uygarlıktır. Dünya üzerinde belki de hiçbir yerde tecrübe edilemeyecek kadar çok şey barındırır. Elbette dünyanın en büyük coğrafyalarından biridir Hindistan. Hindistan turu, başka bir kültür ve alternatif bir seyahat de bulunmak isteyen kişiler için oldukça iyi bir fikir olurken Kesintisiz 5000 yıldır varlığını sürdüren medeniyet tüm imkânlarını ziyaretçilerine sunmaktan çekinmeyecektir. Hindistan turu gündemi olan kişiler için, altın üçgen bölgesi ideal bir başlangıçtır. Hindistan'ın altın üçgen bölgesi ziyaretçilerinin işini kolaylaştırırken ülkeyi ilk defa görme şansı olan kişileri etkileyebilecek tüm özelliklere bu bölge sahiptir. Üçgenin merkezinde başkent Yeni Delhi bulunurken, Hindistan Başkentin eski ve modernle nasıl birleştiğine tanık olunabilecektir. Taj Mahal, Jaipur sarayı, tapınak kentler ve birçok hisar yine Hindistan altın üçgen bölümünün bir parçasıdır. Hindistan demir ağlarıyla başarılı bir şekilde örülebilmiş bir ülkedir. Hindistan şehirlerinin her noktasına trenle gitme imkânı ise ziyaretçiler için önemli olacaktır. Hindistan'ın eski bir İngiliz kolonisi olması nedeniyle İngilizce konuşma sıkıntısı yaşanmamaktadır. Hindistan para birimi ise; Hindistan rupisidir.

Hindistan Başkenti

Hindistan'ın başkenti 1911'de temelleri atılmış olan Yeni Delhi'dir. Dünya üzerinde ki önemli kozmopolit şehirlerarasında bulunan Yeni Delhi 134 farklı ülkenin elçiliğine ev sahipliği yapar. Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de Unesco koruma mirası altında 2 tane önemli eser bulunurken bunlar hümayun türbesi ve Qutub kompleksidir.

Başkent Yeni Delhi dünyanın en hızlı büyüyen şehridir. Hindistan iktisadi hayatı için son derece önemli bir kent olurken ülke ticari hayatı, ülke bürokrasi hayatı ve ülke şehir hayatı için önemli bir örnektir Yeni Delhi. 24 saat enerjik bir şehir, çok sayıda ulusal kurum, birçok müze ve sonsuz görülecek yerler başkent Yeni Delhi'de oldukça fazladır.

Hindistan Vizesi

Bambaşka bir dünyada kendini bulmak isteyenlerin buluşma noktasıdır Hindistan. Hindistan seyahati yahut Hindistan turu gündeminiz olabilir, böylesi bir durumda Hindistan Türkiye'ye vize uygulayan ülkelerden biridir. Yani Türkiye vatandaşları için Hindistan vizesi vardır. Bulunduğunuz bölgede bulunan Hindistan Konsolosluğuna, Hindistan Büyükelçiliğine veya Hindistan Konsolosluğu temsilciliklerine başvuru yapabilirsiniz. Edirne, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Balıkesir, Çanakkale'de ikamet edenler Hindistan Başkonsolosluğu İstanbul'a müracaat etmeleri gerekmektedir. Hindistan Konsolosluğu İstanbul temsilcileriyle iletişime geçerek Hindistan vize işlemleri için yol haritası çıkarabilirsiniz. Hindistan Konsolosluğu yahut Hindistan Büyükelçiliğinden Hindistan vize işlemleri için gerekli olan evraklar listesini edinmeniz ilk adımınız olacaktır. Hindistan vize işlemleri için evrakları bir araya getirdiğiniz süre içerisinde beyan ettiğiniz bilgilere dikkat ediniz. Hindistan vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerle, Hindistan vize başvuru formunda bulunan bilgileriniz uyumlu olmak zorundadır. Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize başvuru formunda bulunan bilgilerinizle Hindistan vize başvuru evraklarında beyan ettiğiniz bilgilerde oluşabilecek, hata çelişki gibi unsurları göz ardı etmeyecektir. Hindistan vize işlemleri esnasında doğru ve uyumlu bilgiler vermeye özen gösteriniz. Hindistan vize işlemlerinizin başarılı bir sonuçla noktalanmasının ardından Hindistan vizesini edinebilirsiniz. Hindistan vizesi,  Hindistan turu için atılmış önemli bir adımdır. Hindistan vize işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlayarak bambaşka bir dünyanın olanakları deneyimlenebilecektir. Bereketli ovalara, mistik bir bölgeye, zengin bir kültüre, ilginç bir yaşam hakkında birbirinden farklı bilgileri bu ülke de edinebilirsiniz.

Hindistan yemekleri, Hindistan kültürü, Hindistan kıyafetleri küresel ölçekte tanınırlığa sahiptir. Özellikle Hindistan yemekleri dünya mutfağı için kendisine önemli bir yer edinirken dünya mutfağı için vazgeçilmez olan tarçın, köri sosu Hint mutfağının bir armağanıdır. Hindistan yemekleri güney Asya tabiatının zengin bitki örtüsünün bir uzantısı gibidir, birbirinden çok farklı lezzetlere sahip baharat çeşitleri, Hint mutfağının temelini oluştururken tavuk Hint mutfağında sıkça kullanılır. Kutsal olması sebebiyle inek eti ise Hindistan yemeklerinde kullanılmaz.