Hindistan Konsoloslukları 11 Ekimde Kapalı

11 Ekim 2021, Pazartesi

Hindistan Konsolosluğunda işlem yapacakların dikkatine!!!

İstanbul Hindistan Konsolosluğu, Ankara Hindistan Büyükelçiliği, Hindistan resmi tatil günü olan Dussehra Festivali nedeniyle 11 Ekim 2021 günü kapalı olacaktır.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğunda, Hindistan Ankara Büyükelçiliğinde işlem yaptıracaksanız, lütfen konsolosluğun resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak hareket ediniz.

Dussehra Festivali

Dussehra Festivali

10 gün süren Dussehra Festivali (Dasara, Dashera veya Navaratri olarak da adlandırılır), Hint bayramları içinde en tanınmış olanıdır. Ülke genelinde kutlanmasına rağmen en görkemli gösteriler ve kutlamalar Gucerat Eyaleti'nda, özellikle de Ahmedabad şehrinde gerçekleştirilir. Ramayana Destanı'nda belirtildiğine göre çıkış noktası, Tanrı Rama'nın şeytan kral Ravana'yı yenmesi yani iyinin kötüye karşı zaferinin kutlanmasıdır. Festivalde devasa Ravana sembolleri yakılır, geçit törenleri düzenlenir, bol bol havai fişekler atılır, insanlar en güzel kıyafetleriyle getirdikleri yiyecekleri tanrılara sunmak amacıyla tapınaklara hücum ederler. Kuzey Hindistan'da bayram Ram Liila olarak adlandırılırken Ramayana destanından canlandırmalar yapılır. Hintliler iyi geçen bir Dussehra'nın kendilerine gelecekte şans getireceğine inanır.