Hindistan Vize İşlemleri Ankara

Hindistan Vize İşlemleri Ankara

Hindistan'a seyahatte bulunacak Umuma Mahsus Pasaport (bordo), Hususi Pasaport (yeşil) ve Hizmet Pasaport (gri) sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahat öncesinde Hindistan vize işlem prosedürüne tabidirler. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (siyah) Pasaport hamilleri, Hindistan'a yapacakları seyahatlerinde 90 gün süreyle Hindistan vize işlem prosedüründen muaftırlar.

Büyükelçilik, Hindistan'a seyahat edecek T.C. vatandaşlarının ve ya Türkiye'de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) sahibi yabancıların (bonafide resident), Hindistan vize işlemleri için başvurularını Ankara'dan yapmaları halinde, seyahat tarihinden en az 3 iş günü öncesinde başvuruda bulunmaları önemle tavsiye edilir.

Hindistan Büyükelçiliği Ankara vize işlem başvurularını, resmi web sitesi üzerindeki Online Hindistan Vize Başvuru sayfası üzerinden müracaatları kabul etmektedir. Ayrıca Hindistan vize işlemleri Ankara'daki dış temsilciliği kordineli bir şekilde çalışmalar yürütenturizm acentaları üzerinden yapılabilmektedir. Hindistan vizesi verilme kararı ve vize süresi tamamen Ankara Hindistan Büyükelçiliği'nin takdirindedir. Hindistan Büyükelçiliği Ankara vize başvurusunu ziyaret amacına uygun evraklarla, eksiksiz ve ideal bir şekilde sunulması halinde vizenin daha uzun sürede işlenme ve ret alma riskini ortadan kaldırmaktadır. Hindistan Büyükelçiliği Ankara vize başvurusunu incelemesinin ardından, gerekli görmesi halinde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Ankara ve çevresinde ikamet eden şahısların, Hindistan vize işlemleri için Ankara görev bölgesine bağlı Hindistan Konsolosluğu resmi temsilciliğine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği'ne; kısa süreli tatil, arkadaş ya da akraba ziyareti vb. amaçlı seyahatler için Hindistan Turistik Vize İşlemlerinde; Hindistan'a seminer veya konferansa katılım amaçlı gidilmesi halinde Hindistan Konferans Vize İşlemlerinde; Hindistan'a iş toplantısı ya da ticari faaliyet sebebiyle seyahat edilmesi halinde Hindistan Ticari Vize İşlemleri için başvuruda bulunulması gereklidir.

Hindistan vize işlemleri Ankara'dan kabul edilmekte olan diğer vize kategorileri şunlardır:

 • Turist Vizesi
 • İş - Ticari amaçlı Vize
 • Konferans Vizesi
 • Çalışma Vizesi
 • Transit Vize
 • Öğrenci Vizesi
 • Giriş Vizesi
 • Araştırmacı Vizesi
 • Gazeteci Vizesi
 • Tedavi amaçlı Vize/ Refakatçi Vizesi
 • Pakistan Vatandaşları için Vize
 • Bangladeş Vatandaşları için Vize

Hindistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan Büyükelçiliği Ankara vize işlemleri için yapılacak başvuruları online olarak kabul etmektedir. Hindistan Büyükelçiliği'ne ait resmi web sitesinden Online Hindistan Vize Başvuru Formu'nu doldurarak, online başvuruda bulunulabilmektedir. Hindistan Vize Başvuru Formunu online olarak eksiksiz ve doğru olarak doldurulması ve formun son sayfasında fotoğrafın taranması halinde vize başvurusunun ilk bölümü tamamlanmış olacaktır. Başvuru formunun İngilizce olarak eksiksiz doldurulmasının ardından online sistem başvuru sahibine parmak izi için randevu tarihi vermesi ile işlem onaylanacaktır.

Hindistan Büyükelçiliği vize randevusu için görüşmeye giden başvuru sahibinin, online Hindistan Vize Başvuru Formunu konfirmeli, ıslak imzalı ve fotoğraflı nüshası ile gerekli evrakların birlikte sunulmasını talep etmektedir.

Hindistan Büyükelçiliği, Hindistan vize işlemleri Ankara başvurularını hafta içi 09.00 - 11.30 arası kabul etmektedir. Başvuruda bulunan kişilerin, Hindistan vizesi için gerekli evrakları bir dosya halinde teslimi sırasında Biometrik Veri ibraz bölümünde; biometrik parmak izlerini, dijital fotoğraf çekimi ile birlikte elektronik imzalarını sunmaları zorunludur.

Hindistan vize işlemleri Ankara başvuruları için gerekli evrakların sahip olması gereken özellikler:

Pasaport

Hindistan Büyükelçiliği Ankara vize işlem başvurularında, ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Ayrıca Hindistan vizesi Ankara başvuru işlemi öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin başvurulan tarihten ileriye doğru en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta, Hindistan vizesinin basılacağı en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yeni bir pasaportla yapılması önerilir. Hasarlı pasaportlarla yapılan vize başvuruları, Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportun ilk 2 sayfasının, pasaporttaki imza ve vizelerin bulunduğu bölümlerin fotokopileri başvuru dosyasının içinde yer almalıdır.

Hindistan Vize Başvuru Formu

Resmi online web sitesi üzerinden; Online Hindistan Vize Başvuru Formu'na ulaşabilirsiniz.

Siteye ulaşılması halinde açılan sayfa üzerinden Geçici Başvuru için Kimlik Bilgilerin tanımlanması gereklidir. Online Form üzerinde istenilen bilgilerin detaylı bir şekilde, İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Online Hindistan Vize Başvuru Formu'nun eksiksiz doldurulma işleminin ardından vize başvuru sahibinin güncel bir fotoğrafının son sayfaya yüklenmesi ile başvuru başarıyla tamamlanır.

Online Hindistan Vize Başvuru Formu'nun konfirme edilmiş çıktısı imzalanarak, Hindistan seyahat sebebine bağlı olarak istenilen gerekli evraklarla beraber Ankara Hindistan Büyükelçiliği'ne başvuru da bulunulmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

Hindistan vize işlemleri Ankara için başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması zorunludur. Fotoğraf 5x5 cm ölçülerinde, Hindistan vize başvuru sahibinin güncel ( 6 aydan daha yeni)halini temsil eden, arka fonu beyaz olma özelliklerine sahip olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen göstermelidir. Dini gerekçelerle istisnalar yapılabilir ancak bu durumda da gözlerin önü kapalı olmamalıdır.

İkametgah Belgesi ya da Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Hindistan vize işlemleri Ankara başvurusunda bulunacak kişinin yerleşim yeri ve detaylı adresini belirten güncel tarihli İkametgah Belgesi ya da adına kayıtlı elektrik, su, doğalgaz faturası ibraz edilmelidir. Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisini de beraberinde sunması talep edilmektedir.

Finansal Durumu Gösteren Evraklar

Hindistan vizesi Ankara işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını belgeleyen evrakları sunması beklenmektedir.

Hindistan vize işlemleri Ankara müracaatında bulunan şahsa ait şahsi/şirketin Banka Hesap Dökümü: güncel tarihli, son 3 aya ait, 1 haftalık seyahat için en az 2500 TL bakiyeli olmalı; Banka hesap dökümü banka yetkilisinin ıslak imzasını, kaşesi ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalı.

Varsa, Türkiye'de veya Avrupa'daki gayrimenkul belgeleri (tapu ve ruhsat fotokopileri).

Hindistan Vizesi Talep Dilekçesi

Hindistan Büyükelçiliği Ankara vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin, seyahat amacını ve planını anlatan, İngilizce yazılmış bir Dilekçe hazırlamaları zorunludur.

Kişi İşveren ise; Hindistan Konsolosluğu'na hitaben, şirketin antetli kağıdına,seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklığını/pozisyonu anlatan İngilizce yazılmış bir Dilekçe, imza ve kaşeli hazırlanmalı.

Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemeli.

Kişi Çalışan ise; Türkiye'deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda, İngilizce olarak yazılmış Vize Talep Dilekçesi: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli.

Şirkette/Kurumda Çalıştığını Doğrulayan Belgeler

Hindistan vizesi Ankara'dan müracaatta bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumdan/ şirketten, antetli kağıda, Hindistan Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben, İngilizce yazılmış İşveren İzin Yazısı. Yazının içeriğinde başvuru sahibinin görevi, ziyaretin ne amaçla yapıldığı ve hangi şirketlerin ziyaret edileceğine dair seyahat detaylarını anlatan bir yazı olmalıdır. İşverenin çalışanı için Türkiye'de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü de içermelidir. Şirketin imza yetkisine sahip kişisi tarafından ıslak imza ve kaşeli olmalı.

Şirketin güncel şirket evraklarının sunulması gereklidir.

Kişi Devlet Memuru ise; Kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi İzin Belgesi,

Şirkete ait Güncel Şirket Evraklar

Vergi Levhası fotokopisi - Hindistan Vizesi müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini göstermeli.

Faaliyet Belgesi orijinali - Hindistan Vizesi müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmeli

Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi - Hindistan Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını göstermeli.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi - Hindistan Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve ünvan değişikliği var ise; Sicil Gazetesi bu bilgileri içermeli.

Yerel şirketin Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti

Hindistan vize işlemleri Ankara için başvuru sahiplerinin durumlarına bağlı olarak hazırlamaları gereken ek evraklar:

Kişi Emekli ise; Emekli maaşını gösterir orijinal belge: güncel tarihli Banka Maaş Hesap özeti

Kişi Öğrenci ise; Güncel tarihli ve orijinal Öğrenci Belgesi- imzalı ve kaşeli.
Hindistan'daki bir okula eğitim amaçlı kabul edildiyse; Kurum Kabul Belgesi (Bonafide Certificate). Öğrenci adına açılmış $1500 bakiyeli Banka Hesabı Döküm fotokopisi. Seyahate sponsor olan 1. dereceden akrabanın seyahatin masraflarını karşıladığına dair belge /maaş bordrosu sunulmalıdır. Ayrıca ebeveynlere ait finansal ve mesleki durumlarını ibraz eden belgeler sunulmalı.

Kişi 18 yaşından küçük ise; ebeveynlerinin pasaport fotokopileri ve ebeveynden alınmış İzin Belgesi (Sakıncasızlık Belgesi- No Objection Certificate)

Kişi T.C. İkamet İzni sahibi Göçmen ise; T.C. Oturma İzni Belgesi'nin fotokopisi gereklidir.

Seyahat Planını Gösteren Belgeler

Hindistan Vize İşlemleri Ankara'dan başvuru yapan kişinin Hindistan seyahati foto haber çekimi ya da belgesel çekimi için ise; çalıştığı medya kuruluşundan ziyaret amacının sebebini açıklayıcı bir yazı sunulmalıdır. - Gazetecinin akreditasyon Kart fotokopisi ya da Basın Kartı. Fotoğrafçı /Kameramanın seyahati sırasında yanında götüreceği Ekipmanın Listesi.
- Belgesel/Film Yönetmenleri ise; belgeselin içeriğini, ekibini, çekim programının detayları açıklanmalı.

Hindistan Vize işlemleri Ankara'dan başvuru yapan kişinin Hindistan seyahati ticari amaçlı ise; Hindistan'da ilgili Kurum ya da Şirket tarafından yollanmış, üzerinde seyahat tarihlerinin ve ilgili kişilerin isimlerinin yazılı olduğu Ticari Davetiye: Hindistan Konsolosluğu'na hitaben yazılmalıdır. - Türk firmasından İzin Yazısı: gidiş amacı, tarihler, konaklamaya ilişkin bilgiler ve masraflar kimin tarafından karşılanacağı özellikle belirtilmeli. Şirketin kaşesi ve imzası olmalıdır.
-Ticari seyahatin masraflarını Türkiye'deki firmanın karşılaması halinde; şirketin antetli kağıdına yazılı bir dilekçe yazılmalı ve şirkete ait son 3 ayın hesap hareketlerini gösteren güncel Banka Hesap Dökümü eklenmelidir. Eğer şirkete ait bir Banka Hesap Dökümü beyan edilemiyorsa; şahsın kendine ait güncel Banka Hesap Dökümü talep edilmektedir.

Hindistan Vize İşlemleri Ankara'dan başvuru yapan kişinin Hindistan seyahati, Fuara veya Konferansa katılım amaçlı ise; organizasyona Giriş Kartı veya katılıma ilişkin Davet Belgesi (mail çıktısı kabul edilmemektedir) sunulması mecburidir. -Konferansı düzenleyen Kurumun Hindistan İçişleri Bakanlığı (MHA) ve Dışişleri Bakanlığı'ndan (MEA) aldığı Klirens Belgesi (Yetki Belgesi) fotokopisi.
-Yerel Sponsordan alınan, konferansa katılan kişinin katılımında sakınca olmadığını gösterir belge: Sakıncasızlık Belgesi (seyahat işverene bağlı olmadan çalışanın kendi imkanları ile yapılması halinde bu belgenin sunulmasına gerek yoktur).

Hindistan Vize işlemleri Ankara'dan başvuru sahibinin Hindistan'a seyahati, Öğrenim veya Araştırma Programlarına katılım amaçlı ise; Öğrenim gördüğü ya da araştırmacı olarak istihdam edildiği Kurumdan/Enstitüden alınan belge. - HindistanVize başvurusu yapan araştırmacının, Hindistan'daki ilgili Kurumda/Enstitüde araştırmacı olarak görevlendirileceğine dair bir belge. Proforma (araştırma formu) eksiksiz olarak doldurulmalı ve Hindistan vize başvurusu sırasında sunulmalı.
-Varsa okula ait eğitim ücreti belgeleri vs. ibraz edilmeli. Okuldan eğitim masraflarının ödendiğine dair orijinal yazı.

Hindistan vize işlemleri Ankara'dan yapan kişi, Hindistan seyahatini Sağlık ve Tedavi maksadıyla gerçekleştirmesi halinde; Hindistan'da tanınmış bir hastane /tedavi merkezinden Davetiye Mektubu. -Hindistan vize başvurusunda bulunan hasta kişinin rahatsızlığı ile ilgili Türkiye'deki bir hastaneden alınan güncel Sağlık Belgesi.
*Eğer hastaya eşlik eden bir refakatçi varsa; refakatçinin hasta ile olan ilişkisini gösteren belge. *Tıp alanında uzmanlığını tescil eden belgelerin fotokopileri (sağlık görevlilerinin hastaya eşlik etmesi halinde).

NOT: Vize başvuru sahibinin Hindistan'a varışından itibaren 14 gün içerisinde Yabancılar Kayıt Ofisi'ne kayıt yaptırması gereklidir.

Ulaşım ve Konaklamaya İlişkin Belgeler

Hindistan'da otel konaklamasına ait rezervasyon teyidi ve/veya seyahat planını gösterir belgeler:
- Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler.
Turist vizesi ile Hindistan'a giriş yapan kişilerin Hindistan'a girişinden sonra yakın ülkelere seyahatleri olması ve tekrar Hindistan'a dönüşlerini gerektiren bir programları olması halinde; detaylı yolculuk programlarını ve bilet rezervasyonlarını Hindistan Büyükelçiliği/ Konsolosluğu'na belgelemeleri şartıyla çok girişli vize talebinde bulunabilirler.

NOT: Çok girişli turist vizesi ile Hindistan'a yapılan ziyaretler arasında en az 2 ay olması gerekmektedir. Ölüm/ailede ciddi hastalık/geri dönüş için uçuş olmaması gibi acil durumlar da; 2 aylık süre şartı, acil durumun Konsolosluğa/Büyükelçiliğe belgelenmesi ile özel izin ile kaldırılabilir.
Hindistan Gümrük Kapılarında görevli Göçmenlik Bürosu yetkilileri de ihtiyaç anında Elçilik yetkililerinin yerine acil durumun belgelenmesi koşulu ile çok girişli vize verme yetkisine sahiptir.