Hindistan Vizesi

Hindistan Vizesi

Hindistan Devleti, ülkesine seyahat etmek isteyenlere 2013 yılı Şubat ayından itibaren Hindistan vizesi uygulamaya başlamıştır. Hindistan vize başvurusu sırasında parmak izi alınmaktadır. Hindistan vizesi parmak izi uygulaması, bütün dünya ülkelerinde 2013 yılı başından itibaren güvenlik amacıyla işleme alınmıştır.

Hindistan vizesi online bir vize türüdür. Hindistan vize başvurusu için resmi web sitesi üzerinden elektronik olarak müracaat yapılmalıdır. Hindistan Konsolosluğu vize başvurusu için Hindistan Vize Başvuru Formunun İngilizce olarak doldurulması halinde değerlendirmeye alınmaktadır. Hindistan Kapı Vize uygulaması bulunmaması sebebiyle, Hindistan'a seyahat edeceklerin vize başvurularını, seyahatlerinin bir hafta öncesinde Türkiye dış temsilcilikleri olan Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna yapmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye'de uzun süreli İkamet İzni (oturum izni) sahibi yabancıların (bonafide resident), Hindistan Konsolosluklarına yapılan Hindistan vize başvurusu, en az 2 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Türk vatandaşı olmayan ya da Türkiye'de uzun süreli ikamet izni sahibi olmayan yabancıların ise Hindistan vize işlem başvuruları en fazla 4 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Çift uyruklu veya yabancı kişiler için bu süre 3-4 iş günüdür. Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu kişilerin başvurularında oturum izinlerini sunmaları gerekmektedir.

Hindistan vizesi başvurularında bulunacak kişiler Hindistan Konsolosluğu ile koordineli bir şekilde çalışmakta olan seyahat acenteleri ile işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Hindistan vize işlemleri üzerine hizmet veren seyahat acentaları sadece Hindistan vize işlem müracaatını yapmak ve takip etmek yetkisine sahiptirler. Hindistan vizesinin verilme kararı ve vize süresi tamamen Hindistan Ankara Büyükelçiliği ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu'nun takdirindedir.

Hindistan Konsolosluğu,Hindistan vize başvurularını belirli vize kategorileri altında müracaat edilmesini talep etmektedir: Hindistan Turist Vizesi, Hindistan Ticari Vizesi, Hindistan Konferans Vizesi, Hindistan Çalışma Vizesi, Hindistan Transit Vizesi, Hindistan Öğrenci Vizesi, Hindistan Giriş Vizesi, Hindistan Araştırmacı Vizesi, Hindistan Gazeteci Vizesi, Hindistan Tedavi Amaçlı Vize, Hindistan Refakatçi Vizesi, Pakistan Vatandaşları için Hindistan Vizesi, Bangladeş Vatandaşları için Hindistan Vizesi ve Birleşik Krallık Vatandaşları için Hindistan Vizesi.

Hindistan Vize Başvuru İşlemleri

Hindistan seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, ülkeye seyahatleri öncesinde Hindistan vizesini Türkiye'den almaları konusundaki uyarıyı dikkate almaları gerekir. Hindistan Cumhuriyeti, vize muafiyet hakkını sadece T.C. Diplomatik Pasaport (siyah) hamillerine, 90 gün süreli olarak vermektedir. Hindistan'a seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport (bordo), Hususi Pasaport (yeşil) ve Hizmet Pasaport (gri) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye'de uzun süreli İkamet İzni (oturum izni) sahibi yabancıların (bonafide resident), Ankara ve İstanbul illerinde görev icra eden Hindistan Konsolosluklarına Hindistan vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Hindistan vize başvurusu öncesinde başvuru sahiplerinin seyahat belgelerinin (pasaport ) temdit tarihinin Hindistan seyahatinden sonra da en az 6 ay daha geçerliliği olduğunu kontrol etmeleri gerektiği hatırlatılır.

Hindistan Vizesi için Gerekli Evraklar

Hindistan Konsolosluğu, vize başvurusunu ziyaret amacına uygun evraklarla, eksiksiz ve ideal bir şekilde sunulması halinde vizenin daha uzun sürede işlenme ve ret alma riskini azaltacaktır. Hindistan Konsolosluğu, Hindistan seyahatinin sebebine bağlı olarak yapılan Hindistan vize başvurusunu inceledikten sonra seyahat için gerekli ve yeterli sebeplerin belgelerle sunulmadığına inanması durumunda ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Online Hindistan Vize Başvuru Formu: Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vizesi için müracaatı online olarak kabul etmektedir. Hindistan Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden yapılan Hindistan vize işlem başvurusu, Online Hindistan Vize Başvuru Formu'nun İngilizce olarak, tam ve başvuru dosyasında sunulan belgeleri destekler şekilde eksiksiz doldurulması ile gerçekleşmektedir. Formun son sayfasında, başvuru sahibinin güncel bir fotoğrafının taranması ile işlem tamamlanır. İşlemin başarıyla sonlanması halinde online sistem, vize başvuru sahibine biometrik parmak izi uygulaması için randevu tarihi vermektedir.

Hindistan Konsolosluğu'na randevu günü başvuru sırasında, Hindistan'a seyahat amacına uygun vize kategorisinde hazırlanmış başvuru dosyası ile konfirmeli online Hindistan vize başvuru formunu, ıslak imzalı ve fotoğraflı çıktısı alınmış nüsha olarak birlikte sunulması tavsiye edilmektedir. Gerekli durumlarda Hindistan Konsolosluğu'ndan konu ile ilgili teyit alabilirsiniz.

Hindistan Vize Başvuru Formu

Güncel Fotoğraf: Hindistan vize başvurusu sırasında sunulan fotoğrafın bir takım özelliklere sahip olmasını talep etmektedir. Biometrik fotoğrafın 5x5 cm ölçülerinde, güncel halini temsil eden (6 aydan yeni olmalı), arka fonu beyaz olması gerekmektedir. Fotoğrafı çekilen kişinin gözlük, şapka, başörtüsü ve benzeri aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen göstermelidir. Dini gerekçelerle istisnalar yapılabilir ancak bu durumda da gözlerin önü kapalı olmaması gerektiği hatırlatılır.

Pasaport Süresi: Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize başvurusu sırasında sunulan Pasaportun 10 yıldan eski olması halinde yapılan müracaatı kabul etmemektedir. Ayrıca Hindistan vizesi başvuru işlemi sırasında, pasaport geçerlilik süresinin Hindistan seyahatinden sonra da en az 6 ay daha olmasına dikkat edilmelidir. Yıpranmış, yeni görünümünü kaybetmiş ve vize basım işlemleri için en az 2 boş sayfası bulunmayan Pasaportlarla yapılacak vize başvuruları Hindistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportun ilk 2 sayfasının, pasaporttaki imza ve vizelerin bulunduğu bölümlerin fotokopileri başvuru dosyasının içinde yer almalıdır.

Banka Hesap Cüzdanı: Hindistan Konsolosluğu'na Hindistan seyahat masraflarının karşılanacağını garanti eden miktarın (en az 2500 TL bakiyeli), güncel tarihli, Banka Hesabı Dökümü/Banka Hesap Cüzdanı ile ibraz edilmesi gerekir. Bu belge, banka yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalanmış olmalıdır. Bankanın İmza Sirküleri, Banka Hesap Özetine eklenmelidir.

Hindistan Vize Talep Dilekçesi: Hindistan Konsolosluğuna hitaben yazılacak, Hindistan'a seyahat etme amacını ve seyahat planlarının detaylı açıklamasını içeren, Vize Talep Dilekçesi'dir. Hindistan Konsolosluğuna hitaben yazılacak vize talep dilekçesi, kişinin çalıştığı kurumun/şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Dilekçe, vize başvuru sahibinin seyahat amacını, seyahat tarihlerini, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı gibi bilgileri içeren şekilde hazırlanmalıdır. Hindistan Konsolosluğu'na hitap eden dilekçe, kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketin yetkilisinin ıslak imzasını ve kaşesini taşımalıdır. Hindistan turistik vizesi için başvuru yapacaksanız vize talep dilekçesi yazmanıza gerek yoktur.

Hindistan Konsolosluğu'na randevu günü başvuru sırasında, Hindistan'a seyahat amacına uygun vize kategorisinde hazırlanmış başvuru dosyası ile konfirmeli online Hindistan vize başvuru formunu, ıslak imzalı ve fotoğraflı çıktısı alınmış nüsha olarak birlikte sunulması önemlidir. Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Konsoloslukları ile koordineli bir şekilde çalışmakta olan seyahat acentalarına, başvuru yapılması için sunulan evrakların güncel tarihli olması çok önemlidir. 3 aydan daha eski tarihli sunulan belgelerle, vize başvurularının yapılmamasına dikkat edilmesi tavsiye olunur.

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize işlemleri başvurusunda bulunacak kişinin yerleşim yerini ve detaylı adresini belirten Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış güncel tarihli İkametgah Belgesi talep eder. Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisini de İkametgah Belgesi ile birlikte sunulmalıdır.

Hindistan vizesi çıkış süresi

Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliği Türk vatandaşlarının veya Türkiye'de uzun süreli ikamet izni bulunan yabancıların (bonafide resident) vize başvurularını 2 iş günü içerisinde sonuçlandırrmaktadır. Ancak Türk vatandaşı değilseniz ya da Türkiye'de uzun süreli oturum izniniz yoksa, vize işlemi başvuru tarihinden sonra en fazla 4 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Çift uyruklu veya yabancı uyruklu kişiler için bu süreler 3-4 iş günüdür. Ancak, Hindistan Konsolosluğu'nun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağının garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda Hindistan vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması söz konusu olabilmektedir. Hindistan vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Hindistan resmi tatil günlerine ya da Hindistan Konsolosluğu'nun iş yoğunluğuna denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açabilmektedir.

Hindistan Vize Ücreti

Hindistan vize ücreti seçilecek olan Hindistan vize kategorisine, kısa ve uzun süreli Hindistan vize süresine göre değişecektir. Hindistan vize ücretlerini Hindistan Konsolosluğu veya Hindistan vizesi için danışmanlık eden kurumlar aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Hindistan vize ücretleri, Türkiye Hindistan Başkonsolosluğu ve Türkiye Hindistan Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir.

Hindistan Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

  • Hindistan Konsolosluğu vize başvurusunda bulunacak Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Çin, İran, Irak, Sudan vatandaşları ve Pakistan kökenli yabancıların, Hindistan İçişleri Bakanlığı (MHA) ve Dışişleri Bakanlığı'ndan (MEA) Referans Formu başvuru sırasında faks olarak sunulması tavsiye edilmektedir.
  • Hindistan'a çalışma, iş görüşmesi yapma, akademik araştırma yapma amacıyla uzun süreli Hindistan vizesi başvurusu yapan kişilerin eşi ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerine, vize sahibinin vize süresi kadar Hindistan Giriş Vizesi (turist vizesi değil) verilebilmektedir.
  • Hindistan vatandaşlarının eşlerine ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerine, PIO (Person of Indian Origin) statüsünde Evlilik Belgesi (eşler için) ile Doğum Belgesi (çocuklar için) sunmaları halinde Hindistan Vize başvurusu onaylanabilmektedir.
  • (Hint pasaportu taşıyan) Hindistan vatandaşıyla evli yabancı ülke vatandaşlarına veya OCI (Overseas Citizen of India)/PIO (Person of Indian Origin) kart sahibinin eşi ve çocuklarına gerekli belgeleri temin etmeleri koşulu ile Hindistan Vizesi verilebilmektedir.
  • Diplomatların, diplomatik vize kullanma hakkına sahip olmayan 1. dereceden akrabaları için başvuru gerekçeleri uygun bulunması halinde Hindistan Vizesi verilebilmektedir.
  • Hindistan sularında bulunan deniz taşıtına iş ziyareti veya teftiş amacıyla giden denizcilerin Hindistan Giriş Vizesine başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

Hindistan Vize Başvurusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hindistan seyahatim için hangi vizeye başvurmalıyım?

- İhtiyacınız olan vize tipi Hindistan'a yapacağınız seyahatin amacına bağlıdır. Hindistan'a bir iş toplantısına davetli iseniz ya da fuar katılımı sağlayacaksanız Hindistan ticari vizeye , gezi, ziyaret, tatil amaçlı seyahatler için Hindistan turistik vizeye; Hindistan'a akademik bir organizasyona ya da konferansa gitmek istiyorsanız Konferans vizesi talep edebilirsiniz.

Hindistan vizesine Şahsen başvurmam gerekiyor mu?

- Evet ,Hindistan vizesinde her seferinde parmak izi almalarından ötürü Hindistan Konsolosluğu'nda parmak izi randevusunda bulunmanız gerekir. 70 yaş üzeri başvuru sahiplerinin parmak izi randevusuna gelmesine gerek yoktur.

Hindistan vizesi başvurum ne kadar sürede sonuçlanır?

- Hindistan Konsolosluğu başvuru dosyasını teslim aldıktan sonra aynı günün akşamı ya da bazı durumlarda ertesi günün akşamı vizenizi sonuçlandırmaktadır.

Hindistan Konsolosluğu benden ek evrak isteyebilir mi?

- Evet, Hindistan Konsolosluğu seyahat amacına uygun hazırlanmış başvuru evraklarına ilave olarak ek evrak talebinde bulunabilir. Parmak izi işlemi sırasında dosyanız incelenerek, gerekli görülmesi halinde aynı gün içinde ek evrak teslimi istenebilmektedir.

Hindistan Vize Red edilme durumunda

- Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir.

Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Hindistan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

- Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. hindistankonsoloslugu.com web sitesinin, Hindistan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.