Hindistan Aile Ziyareti Vizesi

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Ziyaretçi Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Hindistan ziyaret (akraba)vizesi, Hindistan'da bulunan akraba veya tanıdık kişilerin ziyaret edilebilmesi için alınması gereken bir Hindistan vizesidir. Hindistan akraba ziyareti vizesi, alabilmek için Hindistan bulunan ve ziyaret edilecek olan şahıstan davet mektubu alınması gerekirken, davet mektubunun alınamaması halinde Hindistan ziyaretçi vizesi alma ihtimaliniz bulunmayacaktır. Aynı şekilde Hindistan akraba ziyareti vizesi işlemlerinde bulunulacak olunması halinde Hindistan'da bulunan akrabalardan davet mektubu ve akrabalık ilişkisinin noter tasdiki, Hindistan'da çalışan yahut öğrenim görmekte olan veya iş arkadaşlarının ziyaret edilebilmesi için ev sahibi tarafından imzalanmış davet mektubu ve ev sahibinin Hindistan'da ki şirketinden yahut kurumundan istihdam veya öğrenim belgesinin alınması zorunludur.

Hindistan ziyaret vizesi, maksimum 180 geçerli olan kısa süreli bir vizedir. Hindistan'a böyle bir amaçla gidiyorsanız bu bilgileri göz önünde bulundurabilir, alacak olduğunuz davetiye ile Hindistan ziyaretçi vizesi işlemlerinize başlayabilirsiniz. Hindistan aile ziyareti vizesi başvurularını Hindistan vize işlemleri için çalışmalar yürüten kurumlarla veya şahsi olarak Hindistan Konsolosluğuna yapabilecektir.

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Ziyaretçi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1. Hindistan Aile Ziyareti vize başvurularında Hindistan Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur?

Hindistan aile ziyareti vizesi almak isteyenler mutlaka Hindistan konsolosluğunun web sitesindeki online formu doldurmak, renkli fotoğrafını forma yüklemek zorundadır. Hindistan formunu doldurduktan sonra sistem sizi randevu sayfasına yönlendirmektedir. Açık olan randevu tarihini onayladığınızda randevu saati otomatik olarak gelmektedir. Hindistan vize randevuları hafta içi her gün 09:30 - 12:00 saatleri arasında olmaktadır. Bunun haricinde telefon ederek randevu almak mümkün değildir.

 1. Hindistan vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

İstanbul Hindistan Konsolosluğu parmak izi verilmesine gerek olmasa da Hindistan vizesi talep eden kişiyi mutlaka görmek istiyor. Ankara Hindistan Büyükelçiliğinde ise daha önce parmak izi var ise tekrar çağırmıyor.

 1. Hindistan Aile Ziyareti vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

Hindistan vizesinde her seferinde parmak izi aldıklarından dolayı şahsen başvurmanız gerekmektedir. 70 yaş üzerindekilerin parmak izi randevusuna gelmesine gerek yoktur.

 1. Hindistan Aile Ziyareti vizesi kaç günde çıkar?

Hindistan Başkonsolosluğuna parmak izi verdiğiniz günün akşamında ya da yoğunluk var ise ertesi gün 17:00 -17:30 saatleri arasında vizenizin sonuçlanmış olarak pasaportunuzu alabilirsiniz.

 1. Hindistan vizesi başvurumu İzmir'den, Mersin'den veya Ankara'dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

Hangi ilde ikamet ediyorsanız o ilin bağlı olduğu Konsolosluktan başvuru yapılmalıdır. Türkiye sınırları içinde Hindistan vize başvurusu sadece İstanbul ve Ankara illerinde konsolosluk hizmetleri verilmektedir. Bursa, Çanakkale, Aydın, Balıkesir, Denizli, Edirne, Kocaeli, Manisa, Muğla, İstanbul, Kırklareli, Sakarya ve Yalova ve Tekirdağ'da ikamet eden kişiler İstanbul'daki Hindistan Konsolosluğu'nda, diğer illerde ikamet eden kişiler ise Ankara Hindistan Büyükelçiliği'nden başvuru yapabilirler.

 1. VIP Başvuru ile Hindistan vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

Hindistan Konsolosluğu başvuru yaptığınız gün ya da ertesi gün saat 17:00-17:30 saatleri arsında pasaportlarınızı teslim ettiği için hızlandırılma ihtiyacı doğmamaktadır

 1. Hindistan Aile Ziyareti vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

Hindistan vize başvurularınızı yolculuğunuza en az 1 ay kala yapmanızda fayda vardır. Hindistan Konsolosluğunun yoğun olduğu döneme denk gelirseniz çok ileri tarihe randevu verebilmektedir.

 1. Hindistan Aile Ziyareti vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

Hindistan vize başvurusu öncesinde başvuru sahiplerinin seyahat belgelerinin temdit tarihinin Hindistan seyahatinden sonra da en az 6 ay daha geçerliliği olup olmadığını mutlaka kontrol etmelidir.

 1. Hindistan Aile Ziyareti vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

Hindistan Aile Ziyareti vizesi talebinizin olumlu sonuçlanabilmesi için eğer sizi davet eden kişinin yanında kalmayacaksanız otel rezervasyonu sunmanız gerekir. Sizi davet eden kişinin yanında kalacaksanız Otel rezervasyonu sunmanıza gerek yoktur. Hindistan Konsolosluğu sitesindeki başvuru formunu doldururken Hindistan referansı kısmına gideceğiniz kişinin adı soyadı, Hindistan'da ki adresini ve telefon numarasını mutlaka yazmanız gerekmektedir. Hindistan'a gitmek için yaptığınız uçak rezervasyonunu sunmanız zorunludur. Hindistan Konsolosluğu'na gerçek olmayan Uçak ve Otel rezervasyonları ile başvuru yaparsanız vize başvurunuzu kabul etmeyebilir.

 1. Hindistan vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

Hindistan vize başvurunuzdan kısa süre önce soy isminizde değişiklik oldu ise pasaporttaki soy isim ile nüfus cüzdanında ki soy isminizin aynı olması gerekir. Aynı zamanda evlilik cüzdanınızı ya da boşanma ilamınızı seyahat sırasında yanınızda olması gerekir. Fotokopisini başvuru sırasında Hindistan konsolosluğunu da sunmanız gerekmektedir.

 1. Hindistan Aile Ziyareti vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

Hindistan Aile Ziyareti vize ücreti başvuru yapan kişinin milliyetine göre değişmektedir. Yabancı uyruklu kişilerin Elektronik vize başvurularında da vize bedelleri değişmektedir. Türk vatandaşları Aile Ziyareti başvuru bedeli olarak 103$ ödeme yapmaktadır. Hindistan konsolosluğu ödemenin tam rakam olması ve dolar olması durumunda başvuruyu kabul ettiği için giderken yanınızda tam 103$ dolar olmasına dikkat edin.

 1. Hindistan vize başvurumu daha kolay ve hızlı nasıl yapabilirim?

Hindistan vize başvurunuzda online formu eksiksiz doldurabilmek için konu ile ilgili profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz. Fotoğraf yüklenmemiş formlar Hindistan konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Yanlış form doldurulmuş ise ya da Konsolosluğun istediği evrak eksik ise tekrar başvuru randevusu alıp tekrar konsolosluğa şahsen gitmeniz gerekeceği için işleminizin süresi uzayacaktır.

 1. Hindistan Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

Hindistan konsolosluğu mülakata çağırmaz, Hindistan Konsolosluğuna Parmak izi randevusu günü dosyaları teslim ederken gerekirse size soru sormakta, mülakatı da aynı gün yapmaktadır.

 1. Hindistan elektronik vizesi Türk vatandaşları alabilir mi?

Hayır, Hindistan Konsolosluğu elektronik vizeyi sadece yabancı pasaport sahiplerine veriyor. Hindistan elektronik vize 3 iş günü içinde sonuçlanıyor. 4 ay süreli double girişli vize veriyor.

 1. Hindistan vizesinin sonuçlanıp sonuçlanmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Hindistan vizesi parmak izi verdiğiniz günün akşamı saat 17:00-17:30 saatleri arası ya da yoğunluğa göre ertesi gün yine aynı saatlerde pasaportu vize basılmış olarak teslim ediyor.

 1. Hindistan vizesini çok girişli ve uzun süreli almak için ne yapmalıyım?

Çok girişli vize eğer 3 ay içinde 2. ziyaretinize ilişkin satın alınmış otel ve uçağınız var ise double giriş verilmektedir. Sadece Ticari vizelerde 6 ay süreli çok girişli vermektedir.

 1. Hindistan Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hindistan vizenizin tarihlerine dikkat etmelisiniz genellikle 3 ay tek girişli Aile Ziyareti vize verilirken bazı durumlarda 1 ay tek girişli olabilmektedir.

 1. Hindistan sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hindistan'a uzun süreli kalmak için gidiyorsanız aşılarınızı vurulmanızda fayda vardır. Kırsal bölgelere gidecekseniz hepatit A, hepatit B ve tetanozaşılarınıyaptırmanız tavsiye edilir. Sıtmadan korunmak için ise koruyucu haplardan kullanabilirsiniz.

 1. Hindistan Konsolosluğundan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

Hindistan genellikle ret vermemektedir. Fakat randevu günü eksik evrak ya da özellikle istediği evrak yok ise evraklarınızı teslim almazlar. Suriye, Irak gibi savaş olan ülkelerin vatandaşlarının evraklarını istisnai durumlar hariç kabul etmemektedir.

 1. Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

Eğer dosya araştırmaya girerse ve sonucu olumsuz olur ise Hindistan Konsolosluğu işlemlerinizin gerçekleşmesi için ödediğiniz ücreti geri ödeme yapmamaktadır.

 1. 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakat name çıkarması gerekiyor mu?

Anne ve baba birlikte gidiyor ise muvafakat name çıkarmanıza gerek yoktur. Anne ya da babadan herhangi biriyle yolculuk ediyorsa gelmeyen ebeveyn noterden muvafakat name vermek zorundadır.

 1. İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Çalışmayan kişilerin mutlaka eşi ya da babası sponsor olmak zorundadır.

 1. Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

Hindistan konsolosluğu Aile Ziyareti başvurularda Şirket evrakları talep etmemektedir. İşe yeni başlama durumu sonucu etkilememektedir.

 1. Boşanma sebebiyle soyadım değişti ama evliyken aldığım pasaportu kullanmaya devam edebilir miyim?

Seyahatiniz yakın tarihte ise ve nüfus cüzdanınızda değişmedi ise kullanabilirsiniz boşanma ilamınızın da İngilizce tercümesi ile başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra vize alırken ve gümrükten geçerken sorun yaşamamak adına en kısa zamanda pasaportunuzu değiştirmelisiniz.

 1. Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

Hindistan vize başvurunuzda ödeme yaptığınız gişeden size fiş verilmekte ve ne zaman pasaportunuzu teslim alacağınızı belirten gün ve saat yazılmaktadır. Genelde o günün akşamı ya da bir sonraki gün saat 17:00 - 17:30 arası fişi kime verdi ise pasaportu o kişi alabilmektedir. Herhangi bir vekalet yazısı istenmemektedir. Fişin fotokopisi kabul edilmemekte aslı ile pasaportu alabilmeniz mümkün olmaktadır.

 1. Geçerli Hindistan vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Hindistan vizesi olan Pasaportunuz kayboldu ise yeni pasaport ve yeni vize almanız gerekir kaybolan pasaporttaki vize geçersiz olur.

 1. Hindistan vizesi işlemlerinde yaş sınırlaması var mıdır?

Hindistan vize işlemlerinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğer yolculuk yapacak kişi çok yaşlı ise yolculuk yapabilir diye doktor raporu talep edebilir.

 1. Hindistan vizesi kapıda alınabilir mi?

Hindistan vizesi kapıda alınamaz.

 1. Hindistan Konsolosluğu İkamet belgesi götürmem şart mıdır? İkametimi gösteren üzerime kayıtlı elektrik, su faturası götürsem olur mu?

Hindistan konsolosluğu ikamet belgesinin mutlaka Nüfus Müdürlüğünden alınmasını istiyor. Muhtarlıktan alınan ikamet, ikametini gösteren fatura ya da www.turkiye.gov.tr adresinden alınan ikametgahları da kabul etmiyor.

 1. Hindistan'a giderken aşı yaptırmam zorunlu mudur?

Hindistan vizesi alırken aşı zorunluluğu yoktur. Uzun süreli gidecek olan isteyen kişiler aşı vurulabilirler.

 1. Hindistan vizesinin sonuçlanıp sonuçlanmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Hindistan vizesi parmak izi verdiğiniz günün akşamı saat 17:00-17:30 saatleri arası ya da yoğunluğa göre ertesi gün yine aynı saatlerde pasaportu vize basılmış olarak teslim ediyor.

 1. Hindistan'da tanıdığımız olması aile ziyareti başvurusu yapabilmem için yeterli midir?

Hindistan Aile ziyareti başvurusu yapabilmeniz için Hindistan da ikamet eden kişiden sizi davet ettiğini belirten Konsolosluğa hitaben yazılmış davet mektubu gereklidir. Davet mektubunda sizin ile yakınlık derecenizi belirtmeli ve mutlaka adınızı soyadınızı eksiksiz yazmalıdır. Hindistan'da oturduğu ikamet adresi ve telefon numarasını davet mektubunda belirtmesi gerekir. Eğer var ise mail adresini de yazmalıdır. Hindistan vatandaşı ise Pasaportunun fotokopisi, oturum izni ile kalıyorsa oturum izninin önlü arkalı fotokopisini de size göndermesi gerekmektedir. Davet mektubu ve diğer fotokopileri mail atarak size ulaştırması yeterlidir.