Hindistan Ticari Vizesi Hakkında

Hindistan Ticari Vizesi Hakkında

Hindistan Ticari Vize için Gerekli Evrak ve Belgeler

Pasaport

Hindistan Ticari vize işlem başvurularında, ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Ayrıca Hindistan Ticari vizesi başvuru işlemi öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin Hindistan seyahatinizin bitiminden itibaren ileriye doğru en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta, Hindistan Ticari vizesinin basılacağı en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yeni bir pasaportla yapılması önerilir. Hasarlı pasaportlarla yapılan Hindistan Ticari vize başvuruları, Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportun ilk 2 sayfasının, pasaporttaki imza ve vizelerin bulunduğu bölümlerin fotokopileri başvuru dosyasının içinde yer almalıdır.

Hindistan Vizesi Başvuru

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan ticari vize işlemleri için yapılacak başvuruları online olarak kabul etmektedir. Hindistan vize başvuru formunu online olarak eksiksiz ve doğru olarak İngilizce doldurulması ve 5x5 ölçülerinde biometrik fotoğrafın scan edilmesi halinde vize başvurusunun ilk bölümü tamamlanmış olur. Hindistan Vize Başvuru Formunda özellikle kişisel bilgiler bölümünün doldurulmasına özen gösterilmelidir. Başvuru formunun doldurulmasının ardından biyometrik fotoğraf yüklenir ve sistem başvuru sahibine parmak izi için randevu tarihi vererek işlemi onaylar.

Hindistan Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Hindistan Ticari vize başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması gerekir. Fotoğraf 5x5 cm ölçülerinde, Hindistan Ticari vize başvuru sahibinin güncel ( 6 aydan daha yeni) halini temsil eden, arka fonu beyaz olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen göstermelidir. Dini gerekçelerle istisnalar yapılabilir ancak bu durumda da gözlerin önü kapalı olmamalıdır.

İkametgah Belgesi

Hindistan Ticari vize işlemleri başvurusunda bulunacak kişinin yerleşim yeri ve detaylı adresini belirten Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış, güncel tarihli İkametgah Belgesi ibraz edilmelidir. Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisini de beraberinde sunması talep edilmektedir.

Hindistan Vizesi İçin Dilekçe Örneği

Hindistan Ticari vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin, seyahat amacını ve planını anlatan, İngilizce yazılmış bir Dilekçe hazırlamaları gereklidir.Hindistan TicariVize başvurusu yapan Kişi İşveren ise; Hindistan Konsolosluğu'na hitaben, şirketin antetli kağıdına, seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklığını/pozisyonu anlatan İngilizce yazılmış bir Dilekçe, imza ve kaşeli hazırlanmalı. Kişi Çalışan ise; Türkiye'deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda, İngilizce olarak yazılmış Hindistan Ticari Vize Talep Dilekçesi: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmelidir.

Davetiye

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Ticari Vize Davetiye İçeriği; Hindistan'a gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler.Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri içermelidir

Kuruluş Belgesi (Registration Certificate)

Hindistan'daki firmaya ait Certificate of Incorporation Certificate of importer/exporter code Chamber of Commerce Registration veya Promotion Council Registration belgelerinin sunulması zorunludur. (Davetiye üzerinde yazılan CIN ve TIN numaraları olması kabul edilmemektedir. Mutlaka belge sunulmalıdır.)

Finansal Durumu Gösteren Evraklar

Hindistan Ticari vizesi işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını belgeleyen evrakları sunması beklenmektedir.

Hindistan Ticarivize işlemleri müracaatında bulunan şahsa ait şahsi/şirketin Banka Hesap Dökümü: güncel tarihli, son 3 aya ait, 1 haftalık seyahat için en az 4000 TL bakiyeli olmalı; Banka hesap dökümü banka yetkilisinin ıslak imzasını, kaşesi ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalı.

İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Hindistan Ticari vizesi müracaatta bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumdan/ şirketten, antetli kağıda, Hindistan Konsolosluğu'na hitaben, İngilizce yazılmış İşveren İzin Yazısı. Yazının içeriğinde başvuru sahibinin görevi, ziyaretin ne amaçla yapıldığı ve hangi şirketlerin ziyaret edileceğine dair seyahat detaylarını anlatan bir yazı olmalıdır. İşverenin çalışanı için Türkiye'de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü de içermelidir. Şirketin imza yetkisine sahip kişisi tarafından ıslak imza ve kaşeli olmalı.

Hindistan Ticari Vize başvurusu yapan Kişi Devlet Memuru ise; Kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi İzin Belgesi.

Başvuru sahibinin veya sponsorun bağlı bulunduğu şirketin resmi kimliğini gösterir belgeler:

  • Vergi Levhası fotokopisi Hindistan Ticari Vizesi müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini göstermeli.
  • Faaliyet Belgesi orijinali
  • Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi Hindistan Ticari Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını göstermeli.
  • Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi Hindistan Ticari Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve ünvan değişikliği var ise; Sicil Gazetesi bu bilgileri içermeli.
  • Yerel şirketin Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Otel ve Uçak Rezervasyonu; Hindistan'da otel konaklamasına ait rezervasyon teyidi ve/veya seyahat planını gösterir belgeler:
- Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler.

Hindistan Ticari Vizesi ile Hindistan'a giriş yapan kişilerin Hindistan'a girişinden sonra yakın ülkelere seyahatleri olması ve tekrar Hindistan'a dönüşlerini gerektiren bir programları olması halinde; detaylı yolculuk programlarını ve bilet rezervasyonlarını Hindistan Büyükelçiliği/ Konsolosluğu'na belgelemeleri şartıyla çok girişli Hindistan Ticari vize talebinde bulunulabilir.

HindistanVizesi Süresi
Çok girişli 6 aylık verilir (önceden alınmış 6 aylık vizesi varsa yıllık verilir)

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan Ticari Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hindistan Ticari Vize AlmakKolay mıdır?

Hindistan ticari vize işlemleri evrak ve dokümanların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmasıyla başlayan bir süreçtir. Evrak ve belgelerin Hindistan Konsolosluğu'nun önceliklerine göre bir araya getirilmesi gerekirken, ticari vize alabilmek için ziyaret edilecek olan firmadan gelen davetiye yazısı eklenmesi de gerekecektir. Hindistan Konsolosluğu, davetiye yazınızın olmaması halinde ticari vize işlemlerinizikabul etmeyecektir. Hindistan'da ziyaret edilecek olan firmadan alınmış davetiye yazısı vize işlemlerinizin sorunsuz geçmesini sağlarken Hindistan ticari vize alımınız kolaylaştıracaktır.

Şirketi Olan Herkesin Hindistan Ticari Vize Alması Zorunlu mudur?

Şirketi olan herkesin Hindistan ticari vize alması zorunlu değildir. Seyahat amacınızın içeriği ticari bir faaliyet ise, Hindistan ticari vize başvurusunda bulunmalısınız. Bunun haricinde Hindistan'ı turistik vb. başka bir amaçla ziyaret edecek olan kişiler şirket sahibi olsalar bile Hindistan turistik vizesi başvurusunda bulunabilirler.

Hindistan Ticari Vize İle Turistik Seyahatte Bulunmak Sorun Yaratır mı?

Hindistan ticari vizesi ile turistik seyahatte bulunulmasının herhangi bir sorun yaratmadığı söylenmektedir. Hindistan turistik vize ile ticari bir faaliyette bulunulamazken, Hindistan ticari vize ile turistik seyahat gerçekleştirebilmektedir. Seyahatinizden önce Hindistan Konsolosluğu'ndan teyit almanız tavsiye edilmektedir.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Hindistan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekteve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarakstratejik partnerlik yapmaktadır. hindistankonsoloslugu.com web sitesinin, Hindistan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfeninfo@knightsp.comadresineyazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

Hindistan Ticari Vize İçin Davetiye YazısıYoksa?

Davetiye yazısı, Hindistan ticari vize işlemlerinizin gerçekleşebilmesi için zorunlu olan bir belgedir. Hindistan'da bulunan şirketten alınacak olan davetiye yazısının olmaması halinde Hindistan Konsolosluğuticari vize başvurunuzu kabul etmeyebilir.

Hindistan Ticari Vizesi İçin Alınan Davet Mektubu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Hindistan ticari vize işlemleriniz için zorunlu olan davet mektubunun süresi maksimum 3 aydır. 3 ay geçerliliği olan davetiyeniz ile Hindistan ticari vize başvurularında bulunuluyor olmanız herhangi bir sorun oluşturmayacaktır.