Hindistan Turistik Vize Hakkında

Hindistan Turistik Vize Hakkında

Hindistan Turistik Vize için Gerekli Evrak ve Belgeler

Pasaport

Hindistan Turistik vize işlem başvurularında, ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. Ayrıca Hindistan Turistik vizesi başvuru işlemi öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin başvurulan tarihten ileriye doğru en az 6 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta, Hindistan Turistik vizesinin basılacağı en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yeni bir pasaportla yapılması önerilir. Hasarlı pasaportlarla yapılan Hindistan Turistik vize başvuruları, Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportun ilk 2 sayfasının, pasaporttaki imza ve vizelerin bulunduğu bölümlerin fotokopileri başvuru dosyasının içinde yer almalıdır.

Hindistan Vizesi Başvuru

Hindistan Vize Başvuru Formu istenilen bilgilerin detaylı bir şekilde, İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Hindistan Vize Başvuru Formu'nun eksiksiz doldurulma işleminin ardından vize başvuru sahibinin güncel bir fotoğrafının yüklenmesi ile başvuru tamamlanır. Doldurulan formda yazım hatası ya da sunulan belgelerdeki bilgilere göre doldurulmamış başvurular Hindistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmeyebilir.

Hindistan Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Hindistan Turistik vize başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması gerekir. Fotoğraf 5x5 cm ölçülerinde, Hindistan Turistik vize başvuru sahibinin güncel ( 6 aydan daha yeni) halini temsil eden, arka fonu beyaz olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen göstermelidir. Dini gerekçelerle istisnalar yapılabilir ancak bu durumda da gözlerin önü kapalı olmamalıdır. Online form doldurulduktan sonra son aşamada bu özelliklere sahip fotoğrafınızı sisteme yüklemeniz istenmektedir.

İkametgah Belgesi ya da Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Hindistan Turistik vize işlemleri başvurusunda bulunacak kişinin yerleşim yeri ve detaylı adresini belirten güncel tarihli İkametgah Belgesi ya da adına kayıtlı elektrik, su, doğalgaz faturası ibraz edilmelidir. Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisini de beraberinde sunması talep edilmektedir.

Finansal Durumu Gösteren Evraklar

Hindistan Turistik vizesi işlemlerinde bulunacak başvuru sahibinin seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını belgeleyen evrakları sunması beklenmektedir.

Hindistan Turistik vize işlemleri müracaatında bulunan şahsa ait şahsi/şirketin Banka Hesap Dökümü: güncel tarihli, son 3 aya ait, 1 haftalık seyahat için en az 2500 TL bakiyeli olmalı; Banka hesap dökümü banka yetkilisinin ıslak imzasını, kaşesi ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalı.

Varsa, Türkiye'de veya Avrupa'daki gayrimenkul belgeleri (tapu ve ruhsat fotokopileri)

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Hindistan Turistik Vize İşlemleri için başvuru yapan kişinin Hindistan seyahati foto haber çekimi ya da belgesel çekimi için ise; çalıştığı medya kuruluşundan ziyaret amacının sebebini açıklayıcı bir yazı sunulmalıdır. - Gazetecinin akreditasyon Kart fotokopisi ya da Basın Kartı. – Fotoğrafçı /Kameramanın seyahati sırasında yanında götüreceği Ekipmanın Listesi.

Belgesel/Film Yönetmenleri ise; belgeselin içeriğini, ekibini, çekim programının detayları açıklanmalı.

Hindistan'da otel konaklamasına ait rezervasyon teyidi ve/veya seyahat planını gösterir belgeler:
- Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler.

Hindistan Turist Vizesi ile Hindistan'a giriş yapan kişilerin Hindistan'a girişinden sonra yakın ülkelere seyahatleri olması ve tekrar Hindistan'a dönüşlerini gerektiren bir programları olması halinde; detaylı yolculuk programlarını ve bilet rezervasyonlarını Hindistan Büyükelçiliği/ Konsolosluğu'na belgelemeleri şartıyla çok girişli Hindistan Turistik vize talebinde bulunabilirler.
Hindistan Gümrük Kapılarında görevli Göçmenlik Bürosu yetkilileri de ihtiyaç anında Elçilik yetkililerinin yerine acil durumun belgelenmesi koşulu ile çok girişli Turistik vize verme yetkisine sahiptir.

Hindistan Turistik Vize Başvurusu ile İlgili Uyarılar:

Hindistan'daki bir okula eğitim amaçlı kabul edildiyse; Kurum Kabul Belgesi (Bonafide Certificate). Öğrenci adına açılmış $1500 bakiyeli Banka Hesabı Döküm fotokopisi. Seyahate sponsor olan 1. dereceden akrabanın seyahatin masraflarını karşıladığına dair belge /maaş bordrosu sunulmalıdır. Ayrıca ebeveynlere ait finansal ve mesleki durumlarını ibraz eden belgeler sunulmalı. Öğrenci 18 yaşından küçük ise; ebeveynlerinin pasaport fotokopileri ve ebeveynden alınmış İzin Belgesi (Sakıncasızlık Belgesi- No Objection Certificate)

Hindistan Turistik Vize başvurusu yapan Kişi T.C. İkamet İzni sahibi Göçmen ise; T.C. Oturma İzni Belgesi'nin fotokopisi gereklidir.

Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Turistik Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

 1. Hindistan turistik vize başvurularında Hindistan Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur?

Hindistan vizesi almak isteyenler mutlaka Hindistan konsolosluğunun web sitesindeki online formu doldurmak, renkli fotoğrafını forma yüklemek zorundadır. Hindistan formunu doldurduktan sonra sistem sizi randevu sayfasına yönlendirmektedir. Açık olan randevu tarihini onayladığınızda randevu saati otomatik olarak gelmektedir. Hindistan vize randevuları hafta içi her gün 09:30 - 12:00 saatleri arasında olmaktadır. Bunun haricinde telefon ederek randevu almak mümkün değildir.

 1. Hindistan vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

İstanbul Hindistan Konsolosluğu parmak izi verilmesine gerek olmasa da Hindistan vizesi talep eden kişiyi mutlaka görmek istiyor. Ankara Hindistan Büyükelçiliğinde ise daha önce parmak izi var ise tekrar çağırmıyor.

 1. Hindistan turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

Hindistan vizesinde her seferinde parmak izi aldıklarından dolayı şahsen başvurmanız gerekmektedir. 70 yaş üzerindekilerin parmak izi randevusuna gelmesine gerek yoktur.

 1. Hindistan turistik vizesi kaç günde çıkar?

Hindistan Başkonsolosluğuna parmak izi verdiğiniz günün akşamında ya da yoğunluk var ise ertesi gün 17:00 -17:30 saatleri arasında vizenizin sonuçlanmış olarak pasaportunuzu alabilirsiniz.

 1. Hindistan vizesi başvurumu İzmir'den, Mersin'den veya Ankara'dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

Hangi ilde ikamet ediyorsanız o ilin bağlı olduğu Konsolosluktan başvuru yapılmalıdır. Türkiye sınırları içinde Hindistan vize başvurusu sadece İstanbul ve Ankara illerinde konsolosluk hizmetleri verilmektedir. Bursa, Çanakkale, Aydın, Balıkesir, Denizli, Edirne, Kocaeli, Manisa, Muğla, İstanbul, Kırklareli, Sakarya, ve Yalova ve Tekirdağ'da ikamet eden kişiler İstanbul'daki Hindistan Konsolosluğu'nda, diğer illerde ikamet eden kişiler ise Ankara Hindistan Büyükelçiliği'nden başvuru yapabilirler.

 1. VIP Başvuru ile Hindistan vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

Hindistan Konsolosluğu başvuru yaptığınız gün ya da ertesi gün saat 17:00-17:30 saatleri arsında pasaportlarınızı teslim ettiği için hızlandırılma ihtiyacı doğmamaktadır

 1. Hindistan turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

Hindistan vize başvurularınızı yolculuğunuza en az 1 ay kala yapmanızda fayda vardır. Hindistan Konsolosluğunun yoğun olduğu döneme denk gelirseniz çok ileri tarihe randevu verebilmektedir.

 1. Hindistan turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

Hindistan vize başvurusu öncesinde başvuru sahiplerinin seyahat belgelerinin temdit tarihinin Hindistan seyahatinden sonra da en az 6 ay daha geçerliliği olup olmadığını mutlaka kontrol etmelidir.

 1. Hindistan turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

Hindistan vizesi talebinizin olumlu sonuçlanabilmesi için otel ve Uçak rezervasyonlarını sunmanız zorunludur. Hindistan Konsolosluğu'na gerçek olmayan Uçak ve Otel rezervasyonları ile başvuru yaparsanız vize başvurunuz reddedilebilmektedir.

 1. Hindistan vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

Hindistan vize başvurunuzdan kısa süre önce soy isminizde değişiklik oldu ise pasaporttaki soy isim ile nüfus cüzdanındaki soy isminizin aynı olması gerekir. Aynı zamanda evlilik cüzdanınızı ya da boşanma ilamınızı seyahat sırasında yanınızda olması gerekir. Fotokopisini başvuru sırasında Hindistan konsolosluğunu da sunmanız gerekmektedir.

 1. Hindistan turistik vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

Hindistan turistik vize ücreti başvuru yapan kişinin milliyetine göre değişmektedir. Yabancı uyruklu kişilerin Elektronik vize başvurularında da vize bedelleri değişmektedir. Türk vatandaşları Turistik başvuru bedeli olarak 103$ ödeme yapmaktadır. Hindistan konsolosluğu ödemenin tam rakam olması ve dolar olması durumunda başvuruyu kabul ettiği için giderken yanınızda tam 103$ dolar olmasına dikkat edin.

 1. Hindistan vize başvurumu daha kolay ve hızlı nasıl yapabilirim?

Hindistan vize başvurunuzda online formu eksiksiz doldurabilmek için konu ile ilgili profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz. Fotoğraf yüklenmemiş formlar Hindistan konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Yanlış form doldurulmuş ise ya da Konsolosluğun istediği evrak eksik ise tekrar başvuru randevusu alıp tekrar konsolosluğa şahsen gitmeniz gerekeceği için işleminizin süresi uzayacaktır.

 1. Hindistan Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

Hindistan konsolosluğu mülakata çağırmaz , Hindistan Konsolosluğuna Parmak izi randevusu günü dosyaları teslim ederken gerekirse sizesoru sormakta , mülakatı da aynı gün yapmaktadır.

 1. Hindistan elektronik vizesi Türk vatandaşları alabilir mi?

Hayır, Hindistan Konsolosluğu elektronik vizeyi sadece yabancı pasaport sahiplerine veriyor. Hindistan elektronik vize 3 iş günü içinde sonuçlanıyor. 4 ay süreli double girişli vize veriyor.

 1. Hindistan vizesinin sonuçlanıp sonuçlanmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Hindistan vizesi parmak izi verdiğiniz günün akşamı saat 17:00-17:30 saatleri arası ya da yoğunluğa göre ertesi gün yine aynı saatlerde pasaportu vize basılmış olarak teslim ediyor.

 1. Hindistan vizesini çok girişli ve uzun süreli almak için ne yapmalıyım?

Çok girişli vize eğer 3 ay içinde 2. ziyaretinize ilişkin satın alınmış otel ve uçağınız var ise double giriş verilmektedir. Sadece Ticari vizelerde 6 ay süreli çok girişli vermektedir.

 1. Hindistan Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hindistan vizenizin tarihlerine dikkat etmelisiniz genellikle 3 ay tek girişli turistik vize verilirken bazı durumlarda 1 ay tek girişli olabilmektedir.

 1. Hindistan sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hindistan'a uzun süreli kalmak için gidiyorsanız aşılarınızı vurulmanızda fayda vardır. Kırsal bölgelere gidecekseniz hepatit A, hepatit B ve tetanoz aşılarını yaptırmanız tavsiye edilir. Sıtmadan korunmak için ise koruyucu haplardan kullanabilirsiniz.

 1. Hindistan Konsolosluğundan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

Hindistan genellikle red vermemektedir. Fakat randevu günü eksik evrak ya da özellikle istediği evrak yok ise evraklarınızı teslim almazlar. Suriye, Irak gibi savaş olan ülkelerin vatandaşlarının evraklarını istisnai durumlar hariç kabul etmemektedir.

 1. Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

Eğer dosya araştırmaya girerse ve sonucu olumsuz olur ise Hindistan Konsolosluğu işlemlerinizin gerçekleşmesi için ödediğiniz ücreti geri ödeme yapmamaktadır.

 1. 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakat name çıkarması gerekiyor mu?

Anne ve baba birlikte gidiyor ise muvafakat name çıkarmanıza gerek yoktur. Anne ya da Baba dan herhangi biriyle yolculuk ediyorsa gelmeyen ebeveyn noterden muvafakat name vermek zorundadır.

 1. İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Çalışmayan kişilerin mutlaka eşi ya da babası sponsor olmak zorundadır.

 1. Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

Hindistan konsolosluğu Turistik başvurularda Şirket evrakları talep etmemektedir. İşe yeni başlama durumu sonucu etkilememektedir.

 1. Boşanma sebebiyle soyadım değişti ama evliyken aldığım pasaportu kullanmaya devam edebilir miyim?

Seyahatiniz yakın tarihte ise ve nüfus cüzdanınızda değişmedi ise kullanabilirsiniz boşanma ilamınızın da İngilizce tercümesi ile başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra vize alırken ve gümrükten geçerken sorun yaşamamak adına en kısa zamanda pasaportunuzu değiştirmelisiniz.

 1. Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

Hindistan vize başvurunuzda ödeme yaptığınız gişeden size fiş verilmekte ve ne zaman pasaportunuzu teslim alacağınızı belirten gün ve saat yazılmaktadır. Genelde o günün akşamı ya da bir sonraki gün saat 17:00 - 17:30 arası fişi kime verdi ise pasaportu o kişi alabilmektedir. Herhangi bir vekalet yazısı istenmemektedir. Fişin fotokopisi kabul edilmemekte aslı ile pasaportu alabilmeniz mümkün olmaktadır.

 1. Geçerli Hindistan vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Hindistan vizesi olan Pasaportunuz kayboldu ise yeni pasaport ve yeni vize almanız gerekir kaybolan pasaporttaki vize geçersiz olur.

 1. Hindistan vizesi işlemlerinde yaş sınırlaması var mıdır?

Hindistan vize işlemlerinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğer yolculuk yapacak kişi çok yaşlı ise yolculuk yapabilir diye doktor raporu talep edebilir.

 1. Hindistan vizesi kapıda alınabilir mi?

Hindistan vizesi kapıda alınamaz.

 1. Hindistan Konsolosluğu İkamet belgesi götürmem şart mıdır? İkametimi gösteren üzerime kayıtlı elektrik, su faturası götürsem olur mu?

Hindistan konsolosluğu ikamet belgesinin mutlaka Nüfus Müdürlüğünden alınmasını istiyor. Muhtarlıktan alınan ikamet, ikametini gösteren fatura ya da E-Devlet'ten alınan ikametgahları da kabul etmiyor.

 1. Hindistan'a giderken aşı yaptırmam zorunlu mudur?

Hindistan vizesi alırken aşı zorunluluğu yoktur. Uzun süreli gidecek olan isteyen kişiler aşı vurulabilirler.

 1. Hindistan vizesinin sonuçlanıp sonuçlanmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Hindistan vizesi parmak izi verdiğiniz günün akşamı saat 17:00-17:30 saatleri arası ya da yoğunluğa göre ertesi gün yine aynı saatlerde pasaportu vize basılmış olarak teslim ediyor.

 1. Bu web sitesi aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Hindistan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. hindistankonsoloslugu.com web sitesinin, Hindistan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.