Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu

Hindistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Adresi

Cumhuriyet Cad., No:18, Dörtler Apt., No:11-12, 34367, Elmadağ / İSTANBUL

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri:

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi her gün Saat: 09:30 - 17:30 arasında hizmet vermektedir. Hindistan Vize başvuruları, konsolosluk bölümü tarafından randevu sistemi ile kabul edilmektedir.

Hindistan Konsolosluğu Vize Bölümü, vize müracaatları hafta içi Pazartesi- Cuma günleri Saat: 09:30-12:00 arasında kabul edilir. Pasaport ve Döküman Teslim Saatleri: 17:00 - 17:30 arasındadır.

İstanbul Hindistan Konsolosluğu Biometrik Veri İbraz Bölümü; vize başvurusu sırasında başvuru sahibi kişilerin biometrik parmak izlerini, dijital fotoğraf çekimini ve elektronik imzalarını almakla yükümlüdür.

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu 2022 Resmi Tatil Günleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu'nun temsil ettiği Hindistan Cumhuriyeti Devleti'nin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2022 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. Hindistan vizesi işlemleri ve Hindistan konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir.

1 OcakNoel ve Yılbaşı Tatili
21 ŞubatMara Shivaratri
10 MartHoli
2 NisanNam Ravami
6 NisanMahavir Jayanti
02 NisanKutlu Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
7 MayısBuddha Purnima
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı
25 Mayısİd-ul Fitr
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
12 AğustosJanmashtami
30 AğustosZafer Bayramı
2 EkimMahatma Gandi'nin Doğum Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
30 EkimMilad-un Nabi
16 KasımBhai Duj
30 KasımGuru Nanak'ın Doğum Günü
25 AralıkNoel

Hindistanİstanbul Başkonsolosluğa Nasıl Gidilir?

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu İstanbul ili,Şişli ilçesine bağlı Elmadağ semtinde bulunmaktadır. Taksim, Elmadağ İstanbul ve Türkiye'nin simgesel ve merkezi konumunu temsil ederken günün 24 saati ulaşıma en elverişli bir noktadır. Hindistan Başkonsolosluğuna Taksim Metro hattının Taksim yönüne giden finüküleri kullanılarak ve ya bulunduğunuz semtten Taksim yönüne girmekte olan toplu taşıma araçlarıyla ya daBeşiktaş rıhtımından kalkmakta olan dolmuşlarla Başkonsolosluğa kolayca ulaşılabilecektir.

HindistanKonsolosluğu'na Anadolu yakasında bulunan Kadıköy ilçesinden İETT 110 numaralı Kadıköy-Taksim otobüsleri ile Elmadağ semtine ulaşım sağlanabilir ve ya İstanbul Eminönü ilçesi üzerinden hareket eden İETT 70 KE numaralı Kurtuluş-Eminönü otobüsü ile de gidilebilir ya da Esenler Metro yönünden hareket eden İETT 85 T numaralı Esenler Metro-Taksim otobüsü ile ulaşımı tercih edenler; Elmadağ istikametinde yer alan HindistanBaşkonsolosluğu'na ulaşabilirler.

İstanbul Atatürk Havaalanı Yeşilköy bölgesinden Şişli ilçesinde bulunan HindistanKonsolosluğu'na uzaklık 25 km/h, trafik yoğunluğunun olmaması halinde taksi ile ulaşım 45 dakika'dır. Taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık 70 TL civarında tutmaktadır.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi:

İstanbul Hindistan Konsolosluğu üzerinden Hindistan Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin online vize başvuru formu üzerindeki bilgileri eksiksiz olarak doldurup, randevu almaları gerekmektedir. Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova illerinde ikamet eden Türk vatandaşları ya da yabancı uyruklu kişillerin Hindistan vize işlemlerive Hindistan konsolosluk işlemleri için İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunmaları gereklidir.

İstanbul Hindistan Konsolosluğu Dilekçe Örneği

Hindistan vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin, seyahat amacını ve planını anlatan, İngilizce yazılmış bir Dilekçe örneği hazırlamaları gereklidir.

Hindistan vize başvurusu yapan Kişi İşveren ise; Hindistan Konsolosluğu'na hitaben, şirketin antetli kağıdına, seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklığını/pozisyonu anlatan İngilizce yazılmış bir Dilekçe, imza ve kaşeli hazırlanmalı.

Hindistan vize başvurusu yapan Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemeli.

Hindistan vize başvurusu yapan Kişi Çalışan ise; Türkiye'deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda, İngilizce olarak yazılmış Hindistan Vize Talep Dilekçesi: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli.

Hindistan vize başvurusu yapan Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Hindistan Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır.

İstanbul Hindistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu'navize başvurusunda bulunacak kişiler İngilizce hazırlanmış ve eksiksiz doldurulmuş online Hindistan Vize Başvuru Formu ile başvuruda bulunmalıdır. Hindistan vize başvuru formunun doldurma işlemi sırasında büyük harf kullanılmalı ve hindistan vize başvurusu için gerekli olan evraklarla, formda beyan edilen bilgilerin birbirini desteklemesine özen gösterilmelidir.

Online Hindistan Vize Başvuru Formu içinde yer alan başlıklar ve yanıtlanması istenen sorular İstanbul Hindistan Başkonsolosluğutarafından şu başlıklar altında toplanmıştır: Hindistan vize başvuru sahibi hakkında bilgi edinmeye yönelik kişisel bilgiler ve iletişim bölümü; Hindistan'a yapılacak seyahate ilişkin bilgiler bölümü, önceden Hindistan seyahati yapanların yanıtlaması istenilen sorulardan oluşan bölüm; Aile bilgileri içeren bölüm; geçmişte ve şu an çalışılan iş ile ilgili istenilen bilgiler bölümü; Hindistan seyahatine referans oluşturan kişi ile ilgili bölüm; 10 yıl içinde seyahat gerçekleştirilen ülkelerle ilgili bölüm; Hindistan vize reddine ait bölüm ve önceden Hindistan vize başvurusu yapanların yanıtlaması gereken bölümlerden oluşmaktadır.

İstanbul Hindistan BaşkonsolosluğuVize Ücreti

Hindistan Vizesi için ödenmesi gereken Hindistan vize ücreti; İstanbul Hindistan Konsolosluğu 'navize dosyasının teslim edilmesinin ardından vize harcı gişede peşin Amerikan Doları olarak ödenmelidir.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Hindistan vizesi Hindistan'a giriş için online alınması gereken bir izin türüdür. Hindistan Büyükelçiliği, Hindistan vize başvurularının belirli vize kategorileri altında müracaat edilmesini talep etmektedir: Hindistan Turist Vizesi, Hindistan Ticari Vizesi, Hindistan Konferans Vizesi, Hindistan Çalışma Vizesi, Hindistan Transit Vizesi, Hindistan Öğrenci Vizesi, Hindistan Giriş Vizesi, Hindistan Araştırmacı Vizesi, Hindistan Gazeteci Vizesi, Hindistan Tedavi Amaçlı Vize, Hindistan Refakatçi Vizesi, Pakistan Vatandaşları için Hindistan Vizesi, Bangladeş Vatandaşları için Hindistan Vizesi ve Birleşik Krallık Vatandaşları için Hindistan Vizesi.

Hindistan vizesi başvurularında bulunacak kişiler Hindistan Konsolosluğu ile koordineli bir şekilde çalışmakta olan seyahat acenteleri ile işlemlerini gerçekleştirebilirler. Hindistan vize işlemleri üzerine hizmet veren seyahat acentaları sadece Hindistan vize işlem müracaatını yapmak ve takip etmek yetkisine sahiptirler. Hindistan vizesinin verilme kararı ve vize süresi tamamen Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu' nun takdirindedir. Devamı...

İstanbulHindistan Başkonsolosluğu Vize Reddi

Hindistan vize başvuru formu, uluslar arası prosedür de kullanılan resmi bir belgedir. Amacına ve gerçeğe uygun bir şekilde doldurulmalı; verilen sahte bilgilerin suç unsuru taşıyacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Hindistan vize başvuru formunda beyan edilen asılsız ve eksik bilgiler Hindistan vizesinin reddine sebep olurken, aynı zamanda cezai işlem başlatılmasına yol açacaktır. Hindistan vize başvuru formunda yapılan usulsüzlük ile vize reddinin oluşması; sonraki vize başvuruları için negatif puan oluşturacaktır.

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu'nun başvurularda öncelikle dikkat ettiği konu; başvurularda beyan edilenbelgelerin sahte olup olmamasıdır. Vize evraklarında böyle bir şüphe oluşması durumunda vize reddi gerçekleşmektedir. Hindistan Konsolosluğu/Elçiliği, Hindistan seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminat olarak Euro/TL veya USD karşılığını görememesi halinde vize reddi kararı açıklayabilmektedir. Hindistan'a davet eden kişinin/şirketin ülke içinde devam eden olumsuz veya şüpheli durumu da vize reddine sebep olmaktadır.

Hindistan vize başvuru dosyasında eksik veya şüphe uyandıran evrakların bulunması halinde bazen konsolosluk yetkilileri, başvuru sahibini görüşmeye davet etmektedir. Veya başvuruda eksik evrak varsa bir yazı ile bu eksikliklerin tamamlanmasını istemektedir. Eksiklerin tamamlanarak konsolosluğa gönderilmesi durumunda; Hindistan vize işlemleri kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak başvuru yeterli bulunmaz ise; başvuru reddedilebilmektedir.

Hindistan Başkonsolosluğu İstanbul, Konsolosluk Hizmetleri:

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu, Türkiye'de yaşayan Hindistan vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda da konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

Doğum Belgesi Tasdik İşlemleri, Yeminli Beyan-Kefaletname-Teminat Mektubu vb. belgelerin Tasdik İşlemleri, Evlilik Belgesi Tasdik İşlemleri, Sağlık Belgesi Tasdik İşlemleri, Bekarlık Belgesi Tasdik İşlemleri, Ölüm Belgesi Tasdik İşlemleri, Vekaletname Tasdik İşlemleri, Maaş/Deneyim Belgesi Tasdik İşlemleri, Yabancı Vatandaşlar/Türk Vatandaşları için Tasdik İşlemleri.

DOĞUM BELGESİ TASDİK İŞLEMİ:

Doğum belgesi sahibinin veya doğum belgesi tasdik edilecek kişinin reşit olmaması durumunda,ebeveynlerden birinin şahsen başvurusu gereklidir.

Başvuru için gerekli belgeler:

  • Doğum belgesi sahibinin veya doğum belgesi tasdik edilecek kişininreşit olmaması durumunda ebeveynlerden birinin pasaport aslı ve fotokopisi (ilk sayfa/ son sayfa ve geçerli vize sayfası).
  • Doğum belgesiaslı ve fotokopisi aşağıdakiler tarafından tasdik edilmelidir.
  • Doğum belgesinin Hindistan'da düzenlenmesi durumunda,
  • Doğumun gerçekleştiği bölgedeki yerel noter,
  • çocuğun doğduğu eyaletteki/birlik toprağındaki İçişleri Bakanlığı tarafından tasdik edilmelidir.
  • Doğum belgesinin Türkiye'deki yetkili merciler tarafındanverilmesi durumunda:
  • Belgenin T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından tasdik edilmesi gerekir .
  • Doğum belgesinin başka ülkelerdeki yetkilimerciler tarafından verilmesi durumunda:
  • Belgenin ilgili ülkedeki Indian High Commission/ Hindistan Büyükelçiliği/ Başkonsolosluğu tarafından tasdik edilmesi gerekir.

Tasdik için sunulan belgeler doğrultusunda ek belgeler de istenebilir.Belge, aynı gün,başvurudan yaklaşık 45-60 dakika içerisinde işlem görür.

DİĞER BELGELER (Yeminli beyan, kefaletname, teminât mektubu vb.) Devamı...