Hindistan Fahri Konsolosluğu İzmir

Hindistan Fahri Konsolosluğu İzmir

İzmir Hindistan Fahri Konsolosluğu Adresi

Anadolu Caddesi, No: 37 / 39 Koyuncu Han, 35010 / İZMİR

Hindistan Fahri Konsolosluğu İzmir, Fahri Konsolosluk Görevlisi:

İzmir Hindistan Fahri Konsolosu olan Turgut KOYUNCUOĞLU, tam teşekküllü Hindistan Konsolosluğu bulunmayan İzmir bölgesinde görevini yürütmektedir. Ticari faaliyetlerin yoğunlukta olduğu İzmir'de yetkili olan İzmir Hindistan Fahri Konsolosu, iki ülke arasında bulunan ticari faaliyetleri başarılı bir şekilde koordine etmek adına görev yüklenmektedir.

Aynı zamanda İzmir Hindistan Fahri Konsolosu, Hindistan vize işlemleri için başvuru kabul ederken, Hindistan vize işlemleri hakkında karar verme yetkisine sahip değildir.

Hindistan Fahri Konsolosluğu İzmir 2022 Resmi Tatil Günleri

Hindistan Fahri Konsolosluğu İzmir ve Hndistan Cumhuriyeti Devleti'nin tüm Türkiye dış temsilcilikleri, iki devletin 2022 yılı resmi tatil günlerinde kapalı olacaktır. Bu tarihler arasında Hindistan Konsoloslukları konsolosluk hizmeti veremezken; Hindistan Konsolosluklarına bu tarihler göz önünde bulundurularak başvuruda bulunulmalı ve vize başvurusunda bulunacak kişilerin ise söz konusu tatil günlerine göre seyahat planlaması yapmaları gerektiği hatırlatılır.

1 OcakNoel ve Yılbaşı Tatili
21 ŞubatMara Shivaratri
10 MartHoli
2 NisanNam Ravami
6 NisanMahavir Jayanti
02 NisanKutlu Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
7 MayısBuddha Purnima
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı
25 Mayısİd-ul Fitr
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
12 AğustosJanmashtami
30 AğustosZafer Bayramı
2 EkimMahatma Gandi'nin Doğum Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
30 EkimMilad-un Nabi
16 KasımBhai Duj
30 KasımGuru Nanak'ın Doğum Günü
25 AralıkNoel

Hindistan İzmir Fahri Konsolosluğa Nasıl Gidilir?

Hindistan İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir İli Bayraklı ilçesinde Adalet Mahallesi'nde yer almaktadır.

İzmir Adnan Menderes Havaalanı bölgesinden Bayraklı ilçesinde bulunan İzmir Hindistan Fahri Konsolosluğu'na uzaklık 44 km'dir. İzmir çevreyolu D 550 üzerinden Bayraklı ilçesine trafik yoğunluğu olmaması halinde araç ile ulaşım 50 dakika'dır.

Hindistan İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi:

Hindistan Fahri Konsolosluğu, İzmir ve çevresinde ikamet eden Türk vatandaşları ya da yabancı uyruklu kişillerin Hindistan vize işlemlerini ve Hindistan konsolosluk işlemlerini Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu'nun verdiği yetkiye dayanarak yapmaktır. İzmir Hindistan Fahri Konsolosluğu üzerinden Hindistan Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin online vize başvuru formu üzerindeki bilgileri eksiksiz olarak doldurup, randevu almaları gerekmektedir.

İzmir Fahri Hindistan Konsolosluğu Dilekçe Örneği :

Hindistan vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin, seyahat amacını ve planını anlatan, İngilizce yazılmış bir Dilekçe örneği hazırlamaları gerekmektedir.

Hindistan vize başvurusu yapan Kişi İşveren ise; Hindistan Konsolosluğu'na hitaben, şirketin antetli kağıdına, seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklığını/pozisyonu anlatan İngilizce yazılmış bir Dilekçe, imza ve kaşeli hazırlanmalıdır.

Hindistan vize başvurusu yapan Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemelidir.

Hindistan vize başvurusu yapan Kişi Çalışan ise; Türkiye'deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda, İngilizce olarak yazılmış Hindistan Vize Talep Dilekçesi: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmelidir.

Hindistan vize başvurusu yapan Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Hindistan Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır.

İzmir Fahri Hindistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Hindistan İzmir Fahri Konsolosluğu'na vize başvurusunda bulunacak kişiler, İngilizce hazırlanmış ve eksiksiz doldurulmuş online Hindistan Vize Başvuru Formu ile başvuruda bulunmalıdırlar. Hindistan vize başvuru formunun doldurma işlemi sırasında büyük harf kullanılmasına ve Hindistan vize başvurusu için gerekli olan evraklarla, formda beyan edilen bilgilerin birbirini desteklemesine özen gösterilmelidirler.

Online Hindistan Vize Başvuru Formu içinde yer alan başlıklar ve yanıtlanması istenen sorular, Hindistan Konsolosluğu tarafından şu başlıklar altında toplanmıştır: Hindistan vize başvuru sahibi hakkında bilgi edinmeye yönelik kişisel bilgiler ve iletişim bölümü; Hindistan'a yapılacak seyahate ilişkin bilgiler bölümü; öncesinde Hindistan seyahati yapmış olan kişilerin yanıtlaması istenilen sorulardan oluşan bölüm; Aile bilgileri içeren bölüm; geçmişte ve şu an çalışılan iş ile ilgili istenilen bilgiler bölümü; Hindistan seyahatine referans oluşturan kişi ile ilgili bölüm; 10 yıl içinde seyahat gerçekleştirilen ülkelerle ilgili bölüm; Hindistan vize reddine ait bölüm ve son olarak daha önceden Hindistan vize başvurusu yapan kişilerin yanıtlaması gereken bölümlerden oluşmaktadır.

İzmir Fahri Hindistan Konsolosluğu Vize Ücreti

Hindistan Vizesi için ödenmesi gereken vize harcı, Hindistan Konsolosluğu 'na vize dosyasının teslim edilmesi sırasında vize harcı gişesine nakit Amerikan Doları olarak ödenmektedir.

İzmir Fahri Hindistan Konsolosluğu Vize Başvurusu

Hindistan vizesi Hindistan'a giriş için online alınması gereken bir izin türüdür. Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize başvurularının belirli vize kategorileri altında müracaat edilmesini talep etmektedir: Hindistan Turist Vizesi, Hindistan Ticari Vizesi, Hindistan Konferans Vizesi, Hindistan Çalışma Vizesi, Hindistan Transit Vizesi, Hindistan Öğrenci Vizesi, Hindistan Giriş Vizesi, Hindistan Araştırmacı Vizesi, Hindistan Gazeteci Vizesi, Hindistan Tedavi Amaçlı Vize, Hindistan Refakatçi Vizesi, Pakistan Vatandaşları için Hindistan Vizesi, Bangladeş Vatandaşları için Hindistan Vizesi ve Birleşik Krallık Vatandaşları için Hindistan Vizesi.

Hindistan vizesi başvurularında bulunacak kişiler Hindistan Konsolosluğu ile koordineli bir şekilde çalışmakta olan seyahat acenteleri ile işlemlerini gerçekleştirebilirler. Hindistan vize işlemleri üzerine hizmet veren seyahat acentaları sadece Hindistan vize işlem müracaatını yapmak ve takip etmek yetkisine sahiptirler. Hindistan vizesinin verilme kararı ve vize süresi tamamen Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu' nun takdirindedir. Devamı...

Hindistan Konsolosluğu Vize Reddi

Hindistan vize başvuru formu, uluslar arası prosedür de kullanılan resmi bir belgedir. Amacına ve gerçeğe uygun bir şekilde doldurulmalı; verilen sahte bilgilerin suç unsuru taşıyacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Hindistan vize başvuru formunda beyan edilen asılsız ve eksik bilgiler Hindistan vizesinin reddine sebep olurken, aynı zamanda cezai işlem başlatılmasına yol açacaktır. Hindistan vize başvuru formunda yapılan usulsüzlük ile Hindistan vize reddinin oluşması; sonraki vize başvuruları için negatif puan oluşturacaktır.

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu ve Ankara Hindistan Büyükelçiliği'nin başvurularda öncelikle dikkat ettiği konu; başvurularda beyan edilen belgelerin sahte olup olmamasıdır. Vize evraklarında böyle bir şüphe oluşması durumunda vize reddi gerçekleşmektedir. Hindistan Konsolosluğu/Elçiliği, Hindistan seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminat olarak Euro/TL veya USD karşılığını görememesi halinde vize reddi kararı açıklayabilmektedir. Hindistan'a davet eden kişinin/şirketin ülke içinde devam eden olumsuz veya şüpheli durumu da vize reddine sebep olmaktadır.

Hindistan vize başvuru dosyasında eksik veya şüphe uyandıran evrakların bulunması halinde bazen konsolosluk yetkilileri, başvuru sahibini görüşmeye davet etmektedir. Veya başvuruda eksik evrak varsa bir yazı ile bu eksikliklerin tamamlanmasını istemektedir. Eksiklerin tamamlanarak konsolosluğa gönderilmesi durumunda; Hindistan vize işlemleri kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak başvuru yeterli bulunmaz ise; başvuru reddedilebilmektedir.